Medical Park Karadeniz Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü'den Tatil Tavsiyeleri Medical Park Karadeniz Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü'den Tatil Tavsiyeleri

Kurban bayramı süresince kesilen etlerin mutlaka dinlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Koca, bu durumun etin pişirilmesi ve sindirilmesi açısından faydalı olduğunu belirtti. Ayrıca, dengeli beslenme için etin yanında sebze, salata, yoğurt ve tam tahıllı ürünlerin tüketilmesini önerdi. Özellikle yüksek kolesterol ve kalp hastalığı riski taşıyanların kırmızı et tüketimini haftada iki günle sınırlandırması gerektiğini ve sakatat tüketiminden kaçınması gerektiğini vurguladı.

Uzman Diyetisyen Hümeyra Arslan ise, yeni kesilen etlerin dinlendirilmeden direk pişirilmesinin şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarına yol açabileceğini ifade etti. Kurban etinin bir gün dinlendirildikten sonra tüketilmesinin sağlık için daha uygun olduğunu belirtti.

Kurban Bayramı süresince etin sağlıklı bir şekilde pişirilmesi için haşlama, ızgara veya fırında pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, kızartma veya doğrudan ateşte pişirmekten kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

Bu öneriler, bayramda sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek isteyenler için önemli bir rehber niteliğindedir.

Kaynak: TAKVİM