Öğrenciler ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu’nu ziyaret ederek maya takdim etti. Müdür Kabahasanoğlu öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek başarılar diledi.

Şehit Ahmet Türkkan Çok Programlı Anadolu Lisesi Kütüphanecilik Kulubü Öğretmeni  Şerife Çakır ve öğrenciler Osmanlı Devletinden beri  yapıla gelen “Nisan Yağmurundan Yoğurt Mayası” elde etme  geleneği yaşatma adına üretilen mayaları tanıtmak ve ikram etmek için Of kaymakamı Yiğit yaşar Demirer’i ziyaret etti. Ziyarette konuyla ilgili olarak Kütüphanecilik Kulubü Öğretmeni  Şerife Çakır; “ Bizleri kabul ettiğiniz için öncelikli olarak çok teşekkür ederiz.

Sosyal sorumluluk projemiz gereği  nisan yağmurlarının bereketinden faydalanmak ve eski bir geleneği  sürdürmek için çalışma başlattık. O nedenle nisan ayında yağan  yağmur sularını biriktirdik, yağmur suyunu  damıttık. Sonra sütümüzü hazırlayıp içine damıtılmış yağmur suyu, azıcık zemzem katıp, bereket dualarından okuduk. Bir süre sonra hazırladığımız tüm sütlerimiz mayalanmış oldu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Karne Günü Şenliği Renkli Anlara Sahne Oldu Trabzon Büyükşehir Belediyesi Karne Günü Şenliği Renkli Anlara Sahne Oldu

İnşallah bu maya ile bir yıl boyunca sütlerimizi mayalayı yoğurt yapacağız. Şimdiden afiyet olsun” dedi. Of Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer’e ise öğrencilerin çalışmalarını takdir ederek proje ile ilgili olarak; “ Çok anlamlı ve güzel bir proje. Eski geleneklerin yaşatılması ve doğal imkanların kullanılması ayrı bir güzellik. Emeği geçen öğretmenimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarıların devamını diliyorum” diye konuştu.

TAKA/NEZİHA ÇAKIROĞLU

Editör: Birol Sancak