Öte yandan siyasi parti temsilcileri meslek odaları sivil toplum kuruluşları ve dernekler de hayırlı olsun ziyaretleri gerçekleştirerek Vali Yıldırım ile tanışıyorlar. Vali Yıldırım’ın babacan tavrı samimiyeti ve olaylara hakim oluşu ziyaretçileri hem mutlu ediyor hem de şehrin geleceği noktasında umutlandırıyor.

Genel kanı ve ortak görüşler hep aynı: ”Aziz Yıldırım valimiz Trabzon’a yakıştı”  Trabzon Valisi Aziz Yıldırım görev yaptığı Muş ve Tekirdağ illerinde de aynı ilgi ve sahiplenmeyi görmüştü. Her konuda eleştiriye açık olduğunu ifade eden vali Yıldırım “Trabzon’un huzuru güvenliği gelişimi kalkınması ve büyümesi noktasında her zaman ortak aklı ve birlikteliği esas alacağız” diyor. Trabzon Valisi Aziz Yıldırım’ın bu anlamdaki çağrısı önemli. Zira bu şehir ayrışmadan çatışmadan değil birlik ve beraberlikten güçlenecek ve marka şehir olacak değerlere sahip.

PROJEYİ İNCELEDİ

AK Parti Trabzon Milletvekili TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Adil Karaismailoğlu, Çekmeköy-Taşdelen-Yenidoğan Kavşağı Projesi'nde gelinen noktayı inceledi.

Karaismailoğlu, Sosyal medya hesabı twitter’da (X)  yaptığı paylaşımda “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken ama yapılmayan Çekmeköy-Taşdelen-Yenidoğan Kavşağı Projesi'nde İstanbullu hemşehrilerimizin mağduriyetini gidermek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak devreye girmiştik. Projede gelinen noktayı yerinde inceledik ve büyük bir aşama kaydedilmiş olduğunu gördük. Projede emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

SONUNA KADAR SOYLU’NUN ARKASINDAYIZ

Milli Emlak Ziyareti Milli Emlak Ziyareti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sosyal medya hesabından eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili yaptığı açıklamalar siyasi kulisleri hareketlendirmişti.. MHP kanadından bu açıklamalar üzerine geri dönüş yok.

Partililer MHP’nin katıksız hesapsız ve çıkarsız vatan-bayrak savaşı verdiklerini de hatırlatarak “Biz dava partiyiz Genel başkanımız sözü üzerine söz söylenmez” dediler. Süleyman Soylu’nun bir devlet adamı olduğunu dile getiren MHP’liler terör örgütlerine yönelik mücadelesini kararlığını ve amansız savaşını bir kenara koyamazdık açıklamaları ile “ MHP, Süleyman Soylu’yu özellikle terör örgütlerine verdiği mücadeleden dolayı sevmekte ve desteklemektedir” ifadelerini kullandılar. MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin başındadır. Bu durumun ardında Bahçeli’nin yerine veliaht gösterdiği yorumlarını yapanlar, yanılmaktadır ifadelerini kullanan partililer MHP vatan evlatlarına sahip çıkmaya dünde bugünde yarında devam edecek mesajı verdiler” Cumur ittifakına sonuna kadar sahip çıkacaklarını da belirten partililer ülkenin bölünmez bütünlüğü her şeyim önünde gelir mesajı verdiler.

İLAÇ KRİZİ BÜYÜYOR

Sağlık Bakanlığı 2023 ilaç fiyatlandırmasına göre, 1 euro karşılığı 10,76 lira olarak belirlendi ancak güncel kur 29 lira seviyesinde. Bu durum, ithalatçı firmalar ve üreticilerde zam beklentisine yol açıyor.

Öte yandan Türkiye’de kanser hastaları, tedaviye giden yolun her aşamasında çeşitli sosyal ve ekonomik zorluklarla karşılaşıyor. Kanser ilaçlarının piyasadaki tedarikinde yaşanan sıkıntıların yanı sıra, döviz kurundaki artış sebebiyle tek bir dozu on binlerce lirayı bulan ilaçlara erişmek hastalar için giderek zorlaşıyor. İlaç teminindeki sorunları gidermek amacıyla kur güncellemesine gidilmesine karşın Türkiye’de ilaca erişim problemi devam ediyor. Bu bağlamda kanser tedavisinde kullanılan ‘Mitomycınkyowa’ adlı ilacın bulunamaması da hastaları zor durumda bırakıyor.

AYAR’A ZİYARET

Ülkü Ocakları Trabzon İl Başkanı Ertuğrul Bayrak, MHP Trabzon İl Başkanlığını ziyaret ederek İl Başkanı Ömer Ayar ile görüştü. Ayar, Bayrak’a ziyaretten dolayı teşekkür etti. Birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Bayrak, Ayar’a bir de kitap takdim etti.

TTSO GİRİŞİMCİ KADINLARI BİR ARAYA GETİRİYOR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Trabzon AB Bilgi Merkezi tarafından gerçekleştirilecek etkinlikle girişimci kadınları buluşturacak, farklı kentlerdeki kadınların birlikte iş yapmaları için ortak zemin yaratılacak. Trabzon AB Bilgi Merkezi'nin ev sahipliğinde, Eskişehir ve Şanlıurfa AB Bilgi Merkezlerinin de destekleriyle düzenlenecek olan "Girişimci Kadınlar Buluşuyor" etkinliğinde alanında öne çıkan kadın girişimciler bir araya gelecek. Etkinlik 3 Ekim Salı günü Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda saat 13.00'da başlayacak.  Etkinliğe katılmak isteyenler, https://bit.ly/3ZyIJS0 linki üzerinden kayıt yaptırabilecekler. Öte yandan etkinliğin Trabzon, Eskişehir ve Şanlıurfa il kadın girişimciler kurulları tarafından da desteklendiği ve kadın-erkek-genç herkese açık olduğu ifade edildi.

ÇALIŞMALAR HIZ KESMİYOR

GÜBDER Başkanı Erol Tekçe ve yönetim kurulu üyeleri Adalet ve Savunma Eski Bakanı M.Oltan Sungurlu, Diyanet İşleri Eski Başkanı ve Gümüşhane Eski Milletvekili Lütfi Doğan, Gümüşhane’nin başarılı bürokratlarından TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük’ü ziyaret etti.  İlk olarak Mahmut Oltan Sungurlu’yu Çankaya’daki çalışma ofisinde ziyaret eden heyet Lütfi Doğan’ı mütevelli heyeti başkanı olduğu Balgat İSİLAY Vakfında, TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük’ü ise genel müdürlük makamında ziyaret etti.

DAHA ETKİN DENETİM YAPILACAK

Ticaret Bakanlığının 81 ilde görevlendirilmek üzere, ÖSYM aracılığıyla merkezi yerleştirme sistemiyle 1500 kadrolu memur istihdamı için yaptığı çalışmalar, tamamlanma aşamasına geldi. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, memur alım sürecine ilişkin bilgi verildi. Bakanlık tarafından istihdam edilecek memurların 81 ilde görevlendirileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bakanlığımızca, 81 ilimizin tamamında görevlendirilmek üzere, ÖSYM aracılığıyla merkezi yerleştirme sistemi ile 1500 kadrolu memur istihdamı için çalışmalarımızı tamamladık, 2023 yılı içinde alım sürecini sonuçlandırmayı hedefliyoruz. Aramıza yeni katılacak çalışma arkadaşlarımızla daha etkin bir piyasa denetimi yapmayı, stokçuluk, güvensiz ürün ve fahiş fiyat artışları gibi vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açan haksız ticari uygulamalarla mücadelemizi artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bir kısmını gümrük kapılarımızda görevlendireceğimiz yeni arkadaşlarımızın gümrük işlemlerinin hızlanmasına da önemli katkılar sağlayacağını değerlendiriyoruz."