Ekonomist Selçuk Geçer, doların mevcut değerinin 29 TL olmadığını belirterek, adil değerin 50 TL'yi geçeceği iddiasında bulundu. Analizinde çifte kur durumuna dikkat çeken Geçer, piyasada önemli bir hareket beklediğini ifade etti.


PEKİ DOLARIN GERÇEK DEĞERİ NE?

Türkiye’de üreticinin maliyet hesabını mevcut kur üzerinden değil, dolar kurunun adil değer olan fiyattan yaptığını ifade eden Selçuk Geçer bu durumun çifte kur yani çifte zam etkisi meydana getirdiğini söyledi.

Piyasalarda Gerilim: Dolar ve Euro Yeniden Rekor Kırdı.Türk Lirası'nın Değer Kaybı Devam Ediyor Piyasalarda Gerilim: Dolar ve Euro Yeniden Rekor Kırdı.Türk Lirası'nın Değer Kaybı Devam Ediyor

Geçer şu sözlerle iddiasını dile getirdi:

Bugün ekranlarda siz dolar kurunu 29 TL görüyorsunuz ya, Reel sektör, üretici ya da kimse bunu 40 liradan belirliyor. Sonra dolar 40 TL’ye geldiğinde dövizin reel değeri 60 TL olduğu için bu kez de buna göre fiyatlıyor.

Bu durumda çifte kur, çifte zam etkisi yaratıyor. Çünkü adam sattığı malı yerine koymak zorunda. Ben 45 TL falan diyorum ama itidalli konuşuyorum. Aslında doların olması gereken yer 50 TL ‘nin üstü çok net söylüyorum .

Kaynak: Haber Merkezi