Ekonomist Selçuk Geçer, ABD ve Londra merkezli bankaların raporlarına dayanarak dolar kurunun yıl sonunda 40 TL'yi göreceğini açıkladı. Geçer, enflasyon ve Merkez Bankası'nın faiz kararlarına bakıldığında bu seviyelere ulaşmanın kaçınılmaz olduğunu belirtti. Eylül-ekim aylarında bu seviyelere ulaşılacağını öngören Geçer, piyasanın düşük faiz artışlarını fiyatlaması nedeniyle dövizin yükseldiğini ifade etti.

Selçuk Geçer, Euro'nun 32 TL'yi geçmesinin ardından, Samimi Haber  internet sitesinde  yer alan köşesinde "Artık dolar 38" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

DOLAR DAHA NE KADAR YÜKSELECEK? DOLAR NE KADAR OLACAK?

Selçuk Geçer'in yazısı şöyle:

"Doğru değer enflasyona bakıldığında artık 38 ila 40 lira aralığı demiştik. Peki bu seviyelere ne zaman gelecek. Bana göre en geç eylül- ekim.

'O kadar çabuk mu?' diyenlere ise verilecek tek cevap; geç bile kalındı.

Döviz,  faiz kararı öncesi neden gaza bastı?

Gayet basit...

Merkez Bankası'nın geçen ay ki kararı gösterdi ki doları baskılamak uğruna şimdilik faizde aşırıya kaçılmayacak. Dolar istenilen, yani hem yabancı hem yerlinin ikna olacağı seviyeye kadar faiz daha kontrollü artırılacak.

Merkez Bankası rezervlerinde yeni rekor! Bankacılar açıkladı Merkez Bankası rezervlerinde yeni rekor! Bankacılar açıkladı

Muhtemelen bu toplantıda maksimum 400 baz puan çok daha  yüksek ihtimal 200 baz puanlık bir faiz artışı olacak. Bence de bu artırımlar kararında olur. İşte piyasa tam da bu düşük yükselişleri fiyatlıyor. Dolayısıyla döviz yükseliyor."

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: HABER MERKEZİ