Ekonomist Selçuk Geçer, yüksek enflasyon ve döviz kurlarının etkisiyle artan otomobil fiyatlarına ve deprem sonrası fahiş şekilde yükselen konut fiyatlarına dikkat çekti. Geçer, otomobil fiyatlarının daha da artacağını, konut fiyatlarının ise düşeceğini belirtti. Özellikle TOKİ projelerinin konut fiyatlarını düşüreceğini öngören Geçer, otomobil almayı düşünenlerin artan maliyetler ve küresel üretim sorunları nedeniyle daha fazla ödemek zorunda kalacaklarını ifade etti.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana  gelen depremler sonrası konut fiyatları fahiş şekilde arttı. Türk Lirası'nın döviz karşısında erimesi ve yüksek enflasyon nedeniyle de otomobil fiyatları uçuşa geçti. 2. elde dahi otomobil fiyatları el yakmaya başladı.

Selçuk Geçer, piyasalarda beklenen değişimleri tek tek açıkladı. Bu dönemde ev veya otomobil almak isteyenleri uyaran Geçer, hangisinin fiyatının daha da artacağını, hangisinin fiyatının ise çakılacağının tüyosunu verdi.

OTOMOBİL FİYATLARI UÇACAK
Geçer, sıfır ya da 2. el otomobil almayı düşünen vatandaşlara, dünyanın otomobil sektörü için üretim üssü olan ülkelerdeki maliyetlerin arttığını ve bunların fiyatlara yansıyacağını hatırlattı. Hükümetin araçlardaki fiyat yükselişinin önüne geçmek için getirdiği 6+6 kuralı sonrası açıklamalarda bulunan Geçer, küresel çapta yaşanan üretim sorunlarının da hesaba katılması gerektiğini söyledi.

Dolar ve Euro Kuru Ne Kadar Oldu; Artıyor mu? Dolar ve Euro Kuru Ne Kadar Oldu; Artıyor mu?

KONUT FİYATLARI ÇAKILACAK
Araç fiyatlarının artacağını söyleyen Geçer, konut fiyatlarında ise bir düşüş beklediğini belirtti. Seçimlere yönelik olarak hükümetin açıkladığı TOKİ projesinin fiyatları bir nebze düşüreceğini belirten Geçer, konutta yaşanacak talep azlığı nedeniyle fiyatlarda gerileme görülebileceğini belirterek, ''Araba uçacak, konut çakılacak'' uyarısı yaptı.

Not: Burada  yer alan değerlendirmeler  yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ