Ali Tezel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in para politikalarının sıkılaşması ve kamu tasarrufunun artırılması sonucunda, emeklilerin eski zam seviyelerine ulaşamayacağını aktardı. Tezel, Meclis tarafından yapılacak düzenlemeyle en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye çıkarılmasının öngörüldüğünü dile getirdi. Bu gelişme, emekliler arasında büyük bir beklenti yarattı.

Yüksek enflasyon nedeniyle emekliler zor günler geçiriyor. Sene başında emeklilerin maaşına yapılan zammın yetersiz kalması üzerine en düşük emekli maaşı 10 bin TL oldu.

Hayat pahalılığından şikayet eden milyonlarca emekli, Temmuz ayında maaşlarına eklenecek enflasyon farkı ve olası refah payı emeklilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Alım güçleri her geçen gün eriyen emekliler, hükümetin bu konuda iyileştirmeler yapmasını bekliyor.

Kadınların beklediği ürün indirimli satılacak: A101'den bayram sürprizi Kadınların beklediği ürün indirimli satılacak: A101'den bayram sürprizi

SGK Uzmanı Ali Tezel, en düşük emekli maaşı için belirlenecek zam oranını şimdiden açıkladı. 6 aylık enflasyon farkının alınacağı Temmuz zammında 4 aylık enflasyon farkı 18,72 olarak ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılını emekliler yılı olarak ilan etmesi üzerine emekli maaşlarında erime hız kazanırken hükümetin bu konuda atacağı somut adımlar dört gözle bekleniyor.

Hükümete yakın kaynaklar, geçmiş yılların aksine zam konusunda oldukça dikkatli bir tutum sergileneceği belirtilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli kart uygulamasını devreye sokarak emeklilerin hayatlarında kolaylıklar sağlayacağını belirtti.

ALİ TEZEL ZAMMI DUYURDU

Sosyal yardımdan çok iyileştirilmiş bir maaş isteyen emekliler Temmuz ayında refah payı da istiyor. Temmuz’da yapılacak zam merak edilirken SGK Uzmanı Ali Tezel, en düşük emekli maaşı için belirlenecek zam oranını açıkladı.

Tezel, Temmuz ayında geçen yılki gibi emeklilere yüzde yine 25 zam yapılacağını ve bu yıl refah payı uygulamasının mümkün olmadığını ifade etti.

Ali Tezel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in para politikalarının sıkılaşması ve kamu da tasarrufu artırması sonucunda, emeklilerin eski zam seviyelerine ulaşamayacağını aktardı. Tezel, yaptığı açıklamada Meclis tarafından yapılacak düzenleme ile en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye çıkarılmasını öngördüğünü dike getirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ