'SSK, Bağ-Kur emekli zammı ne kadar olacak' sorusu en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Öte yandan Meclis'e gelecek emekliye zam düzenlemesiyle milyonların alım gücü yükselecek. Bugün TÜİK'in Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla 3 aylık fark kesinleşti. Bununla beraber meslek meslek emekli maaşı ve memur maaşları tablosu da netleşti.

Emekli zammı düzenlemesi EYT'lilerin de maaşlarının bağlanması ile 15,5 milyon civarında vatandaşı ilgilendiriyor. En düşük emekli maaşı düzenlemesi bütçe çalışmasının netleşmesi sonrası kamuoyu ile paylaşılacak. Öte yandan TÜİK'in açıklamasıyla 3 aylık enflasyon oranı bugün belli oldu. Bu rakamlara göre refah payı hariç 3 aylık SSK ve Bağ-Kur emeklisi zam oranı da netleşti. Yani bundan sonra enflasyon sıfır çıksa dahi bu zam oranı kesinleşmiş oldu. Nihai zam oranları refah payı ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmayla ortaya çıkacak.

EYLÜL 2023 ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Eylül ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı Eylül ayında aylık bazda yüzde 4,75, yıllık bazda ise yüzde 61,53 olarak gerçekleşti.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI İÇİN 3 AYLIK ENFLASYON FARKI KESİNLEŞTİ

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Temmuz'da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'ta 9,09 ve Eylül ayında ise yüzde 4,75 oldu. Tüm bunlarla beraber 3 aylık enflasyon rakamı da yüzde 25,11 olarak kayıtlara geçti.

Eylül ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 3 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplarımıza göre; 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 25,11, enflasyon farkı dahil 3 aylık memur zammı ise yüzde 35,73 oldu.

TEK TABLODA TÜM HESAPLAR

Haziran ayında 1351,59 olan Tüketici Fiyat Endeksi Eylül ayında 1691,04'e yükseldi.
3 aylık enflasyon oranı yüzde 25,11,
Refah payı hariç 3 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 25,11,
3 aylık memur enflasyon farkı yüzde 18,
Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15,
3 aylık memur zammı yüzde 35,73 oldu.
EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?
SSK, Bağ-Kur emekli zammı her yıl 2 kez belirleniyor. Ocak ve Temmuz dönemlerinde 6 aylık enflasyon oranı kadar zam oranı ile emekli maaşları artıyor. Son dönemde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bu rakamlara bir de refah payı ilave ediliyor.

Türkiye'de EYT yasasının çıkmasıyla beraber emekli sayısı 15 milyonu aştı.

MEMUR ZAMMI, TOPLU SÖZLEŞME VE ENFLASYON FARKI İLE BELİRLENİYOR

Memurlar da tıpkı emekliler gibi Ocak ve Temmuz döneminde zam alıyor. Burada bir önceki toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon, 'Memur enflasyon farkı'nı ifade ediyor. Bu memur enflasyon farkına yeni toplu sözleşme zammı ilave edilerek nihani memur maaşları zam oranı belirleniyor.

TOKİ’nin Her İlde Damgası Var TOKİ’nin Her İlde Damgası Var

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN ÇALIŞMALAR HIZLANDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığına talimatını vermesiyle en düşük emekli maaşı için çalışmalar hızlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in mali disiplin için yol haritasını çizmesi ve OVP'nin belirlenmesiyle emekliye zam konusu öncelikli düzenlemeler arasında yerini aldı.
habertürk