SSK ve Bağkur emeklileri için Temmuz ayında yapılacak maaş zammı netleşmeye başladı. Ünlü gazeteci Ekrem Açıkel, canlı yayında yaptığı açıklamada, beş aylık enflasyon verilerine göre yüzde 22,72 oranında zam yapılacağını duyurdu. Açıkel, Merkez Bankası’nın piyasa anketine göre maaşlarda yüzde 25-26 arasında artış beklendiğini ifade etti. Emeklilerin artan hayat pahalılığı altında zorlandığını belirten Açıkel, kök maaşların düşük olması nedeniyle zammın etkisinin sınırlı kalabileceğini söyledi.
 

Pek çok emeklinin gözü kulağı, Temmuz ayında yapılacak maaş zammında. Beş aylık enflasyon verilerine göre yüzde 22,72 oranında maaş zammı kesinleşmişti.

Emekliye En Az 12.500 TL! Kimler Nasıl Yararlanacak? Emekliye En Az 12.500 TL! Kimler Nasıl Yararlanacak?

Son veriler doğrultusunda emekli maaşlarının ne kadar olacağı belli olacak fakat Gazeteci Ekrem Açıkel, canlı yayında emekli maaşlarını açıkladı.

19 bin TL’ye dayanan açlık sınırı ve yüksek enflasyon nedeniyle hayat pahalılığını en derinden hisseden emekliler, 10 bin TL ile geçinmekte zorlanıyor. Emekliler, ekstra maaş zammı talebini hükümete iletmiş olsa da, bekledikleri yanıtı alamadı.

İktidar cephesinden, Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı zammı açıklandı. Emeklilere sadece bir nebze rahatlama sağlayacak bu zam için rakamlar netleşmeye başladı.

Beş aylık enflasyon farkı toplamda yüzde 22,72 olarak belirlendi. Bir aylık verinin de eklenmesiyle birlikte, altı aylık enflasyon farkı kesinleşecek.

Merkez Bankası’nın piyasa anketine göre maaşlara yüzde 25-26 arasında zam yapılması bekleniyor. Uzmanlar ise bu konuda görüşlerini paylaşıyor.

Ünlü gazeteci Ekrem Açıkel, kulis bilgilerine dayanarak yüzde 25 zam gelebileceğini belirtti ve "Öpüp başımıza koyalım" şeklinde yanıt verdi. Açıkel, ayrıca kök maaş sorununa da dikkat çekti.

Açıkel, “Kök maaş sorunu hâlâ çözülmedi. İsterse yüzde 25 zam gelsin, kök maaşınız 7 bin TL, 7 bin 500 TL veya 8 bin TL olduğunda yeniden en düşük emekli maaşını almaya devam edeceksiniz.

Kök maaşlar için en düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye tamamlanması bekleniyor. Türkiye bu durumu yakından takip ediyor ve biz de sizin adınıza izlemeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ