İsrail Havadan, karadan ve denizden gece-gündüz demeden saldırıyor. Gazze'de can kaybı giderek ağırlaşıyor İsrail Havadan, karadan ve denizden gece-gündüz demeden saldırıyor. Gazze'de can kaybı giderek ağırlaşıyor

İltihaplanma mücadele ise günlük yaşamda tükettiğiniz besin ve alışkanlıklardan geçiyor. İşte iltihabı söküp atacak o besin…

LİMONLU SU

Limonlu su, iltihaplanmaya yardımcı olabilecek serinletici içecek alternatiflerinden biri. Düzenli olarak limonlu su tüketimi, etkili bir sonuç gösterir. Diyetisyen Trista Best, "Limonun yüksek C vitamini içeriği, limon suyunu güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuar içecek haline getiriyor" diyor .

Bu antioksidanlar, iltihaplanmaya birincil katkıda bulunan oksidatif stresi azaltır. Drug Design, Development and Therapy'de yayınlanan bir araştırmaya göre , C vitamini, hipertansiyon veya diyabeti olan obez katılımcılarda, açlık kan şekerinin yanı sıra C-reaktif proteinler ve interlökin gibi inflamatuar belirteçleri düşürerek inflamasyonu azaltmayı başardı.

KEREVİZ SUYU

Bazı insanlar kereviz suyunun gücünü hafife alabilir ve onu sadece bir sağlık modası olarak değerlendirebilir. Ancak kereviz suyu iltihap için içilebilecek en iyi içeceklerden biridir.

Best, "Kereviz suyunda sindirimi iyileştirmeye ve kabızlık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek lif var " diyor. Bazı çalışmalar kereviz suyunun antiinflamatuar özelliklere sahip olabileceğini , bunun da kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Kereviz suyu aynı zamanda sıvı alımınızı da iyileştirebilir; araştırmaların gösterdiği gibi bu durum iltihaplanmayla bağlantılı olabilir. Best, "Kereviz çoğunlukla sudan oluşur ve suyunu sıkmak, sıvı alımınızı artırmanıza ve sıvı alımını artırmanıza yardımcı olabilir" diyor. Amerikan Klinik Araştırmalar Derneği'nde yayınlanan bir rapora göre, hidrasyon seviyeleriniz inflamasyon belirteçleri ve yaşa bağlı kronik hastalıkların önlenmesiyle ilişkilidir

KAHVE

Her sabah bir veya iki fincan kahve ile içmeyi sevenler için iyi bir haber var. Kahvenin antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur ve bu nedenle inflamasyon için seçilebilecek harika bir içecek olabilir. BMJ'de yayınlanan bir incelemeye göre kahve, kahveye belirli anti-kanser, antioksidan, antifibrotik ve antiinflamatuar özellikler kazandıran kahweol, cafestol ve (hepsinden iyisi) kafein gibi bileşikler içerir.

Araştırmalar, şeker oranı yüksek diyetlerin iltihaplanmaya katkıda bulunabileceğini gösterdiğinden, kahvenin anti-inflamatuar özelliklerinin tam anlamıyla tadını çıkarmak söz konusu olduğunda kahvenizi sade içmek en iyi seçenek olacaktır. Eğer sade kahve sevmiyorsanız, ilave şeker ve süper şekerli kahve kremaları alımınızı sınırlamayı deneyin.

ANANAS SUYU

En çok araştırıLan ve en güçlü antiinflamatuarlardan biri, ananasta bol miktarda bulunan bir enzim olan bromelaindir. 2021'de Foods dergisinde bromelain üzerine yapılan çalışmalara ilişkin bir incelemede, pıhtılaşmayı önleyici özellikleri, alerjiler, sinüzit ve artrit nedeniyle kanser, yanıklar ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde bromelainin olası birçok terapötik etkisi araştırıldı.

Bromelainin bu kadar etkili olmasının bir nedeni, yüksek biyoyararlanıma sahip olmasıdır; bu, vücut tarafından hızla emilmesi ve önemli bir süre boyunca etkili kalması anlamına gelir. Çalışmalar, bromelainin romatoid artritli hastalarda hem analjezik hem de antiinflamatuar etkiler ürettiğini ve osteoartritli hastalarda diz ağrısını ve inflamasyonu azalttığını göstermiştir.

Egzersizden sonra alınan ananas suyu, aynı zamanda potasyum açısından da zengin olduğu için kas ağrılarının onarılmasına ve hafifletilmesine yardımcı olarak egzersiz sonrası iltihaplanmayı bile hafifletebilir. Ananasın tüm kısımları bromelain içerirken, bu sihirli bileşiğin çoğu sapında bulunur.

Sapı biraz sert olduğundan, lezzetli bir antiinflamatuar içecek yapmak için çekirdeği tatlı meyve dokusuyla karıştırabilir veya suyunu sıkabilirsiniz .

ZERDEÇALLI SÜT

Zerdeçal, kurkumin adı verilen güçlü bir anti-inflamatuar bileşik içeren sarımsı-turuncu bir baharattır. Bu bileşiğin birçok kronik hastalık riskini azaltmanın yanı sıra osteoartritten kaynaklanan inflamatuar ağrıyı hafiflettiği de gösterilmiştir. Zerdeçalın etkinliğine ilişkin 2019 yılında yapılan bir çalışmada diz osteoartriti olan 139 hasta iki gruba ayrıldı. Bir grup günde üç kez zerdeçal kapsülü alırken, diğer grup günde iki kez 50 miligramlık steroidal olmayan antiinflamatuar ilaç diklofenak tableti aldı. 14 ve 28 gün sonra tüm hastalara ağrı şiddeti açısından puan verildi. Araştırmacılar, doğal baharatın diz ağrısını ve iltihaplanmayı azaltmada popüler NSAID kadar etkili olduğunu ve daha az olumsuz yan etkiye neden olduğunu buldu.

Zerdeçal tozunun smoothielere karıştırılması kolaydır ve aynı zamanda hoş bir çay da yapar. Ancak kurkumin bir miktar yağla birlikte alındığında vücut tarafından daha iyi emildiği için zerdeçallı smoothie'nize süt veya avokado eklemek idal bir seçenektir. Veya badem sütü ve hindistancevizi yağı (yağ için) ile yapılan ılık zerdeçal sütünü deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biridir. Yeşil çay, hastalıklarla mücadele eden antioksidanların yanı sıra, araştırmaların yağ yakımını artırabildiğini ve metabolizmayı artırabildiğini gösteren antioksidan EGCG Yönünden oldukça zengindir.

Food Science and Human Wellness dergisindeki 2022 tarihli bir raporda araştırmacılar, yeşil çay polifenollerinin bağırsaktaki epitel bariyerini güçlendirdiğini ve bağırsak mikroplarının sağlıklı bileşimini desteklediğini, bunun da inflamatuar bağırsak hastalığından (IBD) muzdarip hastaların sonuçlarını iyileştirdiğini söylüyor.

ZENCEFİL ÇAYI

İster sıcak ister buzla tüketilsin, Lezzetli baharat binlerce yıldır mide bulantısını ve mide bulantısını hafifletmenin yanı sıra ağrıyı azaltmak için de kullanılıyor. Artrit Vakfı'na göre , iltihaplı eklemlerden kaynaklanan ağrıyı azaltmanın doğal bir yolu da olabilir.

Miami Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, diz osteoartriti olan 247 hastada zencefil ekstraktının etkilerini plaseboyla karşılaştırdı ve zencefilin ağrıyı ve sertliği plaseboya göre %40 daha fazla azalttığını buldu. Bazı araştırmacılar, antiinflamatuar özelliklerinin yanı sıra ağrı kesici olan analjezik olarak da çalıştığını söylüyor.