Trabzon Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi’nde Coşkulu Mezuniyet Töreni Trabzon Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi’nde Coşkulu Mezuniyet Töreni

Türkiye'nin inanç turizmi açısından önemli noktalarından biri olan Vazelon Manastırı, turizme kazandırılmayı bekliyor. Ancak M.S 270 ve 317 tarihleri arasına dayanan ve terk edilmiş bir şekilde bulunan manastır, ziyaretçilerini ağırlamak için uygun bir ortama sahip değil.

Whatsapp Image 2024 04 07 At 11.20.34
Ziyaretçilerden İshak Emir, manastıra ulaşmak için heyecanlandıklarını ancak yolda karşılaştıkları zorluklar nedeniyle tam olarak göremediklerini belirtiyor. Araç yolu kötü olduğu için manastıra kadar gidemediklerini ifade eden Emir, yapılan tadilatlarla ve düzenlemelerle manastırın turist çekebileceğini düşünüyor.

Whatsapp Image 2024 04 07 At 11.20.34 (1)
Manastırı görmek için yola çıkan Zehra Emir ise zorlu bir yolculuk yaşadıklarını ve ulaşımın mümkün olmadığı bir noktada geri dönmek zorunda kaldıklarını dile getiriyor. Restorasyon çalışmalarının yapılması ve yolların düzeltilmesi durumunda manastırın daha fazla ziyaretçi çekebileceğine inanan Emir, ancak internetten görüntülere bakarak manastırı uzaktan izlemekle yetindiklerini söylüyor.

Whatsapp Image 2024 04 07 At 11.20.33
Vazelon Manastırı'nın tarihi hakkında çok az bilgi bulunmasına rağmen, 4 katlı olduğu ve en üst kısmında günümüze ulaşan freskler bulunduğu belirtiliyor. Ancak bu tarihi eserin doğal güzelliğini ve tarihini görmek isteyen ziyaretçiler, ulaşım sorunlarıyla karşılaşarak manastıra tam olarak ulaşamıyorlar.

Muhabir: NURGÜL GÜNAYDIN