Deprem İllerine Destek

30 Haziran 2027 tarihine kadar, 11 ilde nüfusu azalan belediyeler bakımından 2023 yılı Ocak ayı nüfus verileri esas alınacak.

Sıkı Denetim

Tasarruf tedbirlerinin uygulanması, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından takip edilecek. Önlemlere uymadığı tespit edilenler hakkında tabi oldukları kamu kurumunun mevzuatı çerçevesinde disiplin cezası verilecek.

Kamuda Ek Ücret Sınırlaması

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki yöneticiler, üstlendikleri görevler için tek bir maaş alabilecek. Yürütülen görevler nedeniyle huzur hakkı, ücret, ikramiye gibi her ne ad altında olursa olsun bir ayda yapılabilecek ödemelerin toplam net tutarı ise 108 bin gösterge rakamı (bugünkü karşılığı 92 bin lira) memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçemeyecek. Elde edilen gelirin 92 bin lirayı geçen bölümü ise Hazine'ye aktarılacak.

Elektrikli Araçlara ÖTV Teşviki

Sadece araç dışından şarj edilebilen (plug-in) hibrit elektrikli araçlardan, birleştirilmiş kilometre başına karbondioksit emisyonu 25 gramın altında ve birleştirilmiş elektrikli motor menzili 70 kilometre ve üzerinde olanlardan, motor silindir hacmi 1800 santimetreküpü geçmeyenlerin motor silindir hacmi ve matrah eşiklerine göre ÖTV oranları belirlenecek.

Çoruh EDAŞ’tan Trabzon’a Dev Yatırım: Sürmene Sanayi Sitesi Aydınlatma Projesi Çoruh EDAŞ’tan Trabzon’a Dev Yatırım: Sürmene Sanayi Sitesi Aydınlatma Projesi

Tasarruf paketi ile ilgili tüm detaylar, Meclis görüşmeleri sonrasında netleşecek. Kamu çalışanları ve elektrikli araç sahiplerini yakından ilgilendiren bu düzenlemeler, bütçe disiplinini sağlamak ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla hayata geçiriliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ