TCMB'nin aldığı karar şu şekildedir:

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, ocak ayı için 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarıldı.

Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun sağlanması için gereken parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin sürdürüleceğini değerlendirdi.

Politika faizi mevcut seviyesi, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri tahmin aralığına yaklaşana kadar sürdürülecektir.

Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı riskler ortaya çıkması durumunda ise parasal sıkılık gözden geçirilecektir.

Aralık ayında manşet enflasyon, son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu bir artış kaydetmiştir. Yurt içi talep, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır.

Seçim Sürecinde Dolar Yükselişi: Ünlü Ekonomist Uyarıyor! Seçim Sürecinde Dolar Yükselişi: Ünlü Ekonomist Uyarıyor!

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında başlayan sınırlı iyileşmenin devam ettiğini değerlendirmektedir. Dış finansman koşulları, rezervlerdeki güçlenme, cari dengedeki iyileşme ve Türk Lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmüştür.
TCMB'nin aldığı politika faizi artırma kararı ve karar metnindeki mesajlar, piyasalar tarafından yakından takip edilmektedir. Faiz artırımının enflasyonun kontrol altına alınması ve finansal istikrarın sağlanması amacıyla alındığı belirtilmektedir.
TAKA/TUNCAY UÇKUN

Editör: Ayşe Sancak