SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl iki kez, altı aylık enflasyon oranına göre zam alıyor. İlk altı ayda enflasyonun %25-27 seviyelerinde olması bekleniyor. Zam oranı ise gelecek hafta açıklanacak enflasyon verileriyle kesinleşecek.

Milyonlarca emeklinin gözü Temmuz ayında yapılacak zamda. Hükümet, emeklilere refah payı verilmesi konusunda olumsuz bir tavır sergilerken, kök maaşlara zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Temmuz ayında emeklilere mevcut enflasyon oranının üzerinde refah payı verilmeyeceğini açıkladı.

Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, yapılacak zam sonrası yaklaşık 3,7 milyon emeklinin kök aylıkları nedeniyle zam alamama veya düşük zam alma riskiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti ve "Meclis açık olduğu için bu konuda bir gelişme beklenebilir" dedi.

En düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye yükseltilebileceği konuşuluyor. Kök maaşı 7 bin 500 TL olan bir emekliye %26 zam yapılması durumunda, kök aylığı 9 bin 450 TL'ye çıkıyor. 378 TL'lik ek ödeme de eklendiğinde emeklinin maaşı 9 bin 828 TL oluyor. Bu, emeklinin 6 ay boyunca 10 bin TL maaş almaya devam edeceği anlamına geliyor.

Emekli Zam Farkı Listesi Geldi! Emekli Zam Farkı Listesi Geldi!

Bülbül, "Öncelikle 10 bin TL altında maaş alanların seyyanen 10 bin TL'ye tamamlanması gerekiyor. Sorunu kökten çözmek adına, sonrasında enflasyon oranında zam getirilmesi daha doğru olacaktır. Böylece zam alamama riski ortadan kalkar," dedi. Ayrıca, emekli aylık bağlama oranının artırılmasının ve 2000 yılı sonrası döneme intibak getirilmesinin sorunları ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

Emeklilere kök aylık ve bunun %4'ü oranında ek ödeme veriliyor. İkisinin toplamı, ödenen emekli maaşını oluşturuyor. 10 bin TL'nin altında maaş alanların aylıkları bu nedenle en düşük maaş olan 10 bin TL'ye tamamlanıyor. Örneğin, kök aylığı 7 bin 500 TL olan bir emeklinin maaşı 10 bin TL'ye tamamlanıyor ve hesaba bu miktar yatırılıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ