Elektrik ve Akaryakıt Zammı

Asgari Ücrete Hükümet Müdahale Edecek Mi? Gündemde Neler Var? Asgari Ücrete Hükümet Müdahale Edecek Mi? Gündemde Neler Var?

1 Temmuz itibarıyla elektriğe yüzde 38 oranında zam yapılacak. Ardından 3 Temmuz'da Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) açıklanacak ve akaryakıt, alkol ve sigara ürünlerinin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) maktu tutarlarına yüzde 20 oranında zam gelecek.

Benzin ve Motorine Zam

Benzinin litre başına vergisi 9.45 TL'den 11.34 TL'ye, motorinin vergisi ise 8.86 TL'den 10.63 TL'ye çıkacak. Bu zamlarla birlikte benzinin litresi 42.40 TL'den 44.67 TL'ye, motorinin litresi ise 42.51 TL'den 44.64 TL'ye yükselecek.

Alkollü İçeceklerde Vergi Artışı

Rakı, viski ve cin gibi yüksek alkollü içkilerin maktu ÖTV tutarı yüzde 20 oranında artacak. Bu artışla birlikte 1 litrelik rakının fiyatı 1.075 TL'den 1.190 TL'ye çıkacak. Şarap ve bira gibi diğer alkollü içkilerde de benzer zamlar yapılacak.

Sigaraya Büyük Zam

Sigara fiyatlarına da yüzde 20 oranında zam gelecek. Halen 56 TL olan en ucuz sigara, zamla birlikte 66 TL'ye çıkacak. 70 TL civarındaki sigaralarda da benzer artışlar yaşanacak.

Geçim Sıkıntısı Derinleşiyor

Asgari ücretlinin alım gücü, bu zamlarla birlikte daha da zayıflayacak. Uzmanlar, geçim sıkıntısının artacağına dikkat çekiyor ve vatandaşın bu duruma karşı hazırlıklı olmasını öneriyor.

Kaynak: KARAR