Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, Trabzon eski Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Mahmut Ören, Trabzonspor Yönetim Kuruku Üyesi Derviş Köz, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Haluk Batmaz,  Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta ile kamu kurumlarının il müdürleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

GAZETECİLİK MESLEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Ödül töreninin açılışında konuşan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Veda Küçük, “Bu bizim güzel ve kalabalık bir günümüz. Hep beraber güzel ve mutlu bir şekilde kutlayacağız.” dedi.

Trabzon Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu'nda Mezuniyet Coşkusu Trabzon Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu'nda Mezuniyet Coşkusu

ŞEHRİMİZİN KÜLTÜREL YAŞAMINA KATKI SAĞLADILAR

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Trabzon'da 1865 yılından bu yana süregelen köklü basın yayın hayatının dinamik bir şekilde devam etmesini sağlayan gazetecilerimiz, önemli bir rol almış ve bu mirası geleceğe taşımak adına büyük görevler üstlenmişlerdir. Bu şehre değer katan, basın yayın ve fikir hayatına hizmet eden saygıdeğer gazetecilerimizi kutluyorum. Zor şartlar altında çalışarak haber alma özgürlüğüne hizmet eden bu meslek erbapları, aynı zamanda şehrimizin fikriyatına da katkıda bulunuyorlar.

Bugün burada ödül alan değerli İhsan Öksüz Hocamız ve diğer ödül sahipleri gibi gazetecilerimiz, şehrimizin entelektüel ve kültürel yaşamına önemli katkılar sunmuşlardır. Şehrimizin sanat alanında ulusal ve uluslararası arenada tanınan isimlerinden Alper Kul Bey’i de büyük bir gururla izlemekteyiz. Bu şehirden çıkan sanatçılarımız, hem ulusal hem de uluslararası başarılarıyla öne çıkmakta ve bizlere gurur kaynağı olmaktadırlar. Bu anlamlı günde, cemiyetimizi tekrar tebrik ediyor, ödül alan tüm değerli isimleri saygılarımla selamlıyorum. Şehrimizin kültür, sanat ve basın hayatına katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

BASIN MÜZESİ'NİN ARDINDAN ARKEOLOJİ MÜZESİ SÖZÜ

Başkan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarihi bir şehir olan Trabzon'da, tarihin, kültürün ve sanatın önemini kurumsal bir hafızaya taşıyarak geleceğe aktarmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Hamdolsun, Ortahisar Belediye Başkanı olarak hem Tarih Müzesi'ni hem de tarihi Hasanpaşa Hamamı Askeri Müzesi'ni yapabildik. Ayrıca, 10 Ocak 2022 tarihinde söz verdiğim Basın Müzesi'ni, çalışan gazeteciler gününde, 10 Ocak 2023 yılında hizmete açtık. Bu çalışmaların mutluluğu ile bu ödüle layık görülmek benim için çok kıymetli. Trabzon gibi birçok medeniyetin gelip geçtiği bu kadim şehirde, inşallah yeni dönemde bir Arkeoloji Müzesi yapmayı da Allah bize nasip etsin. Müzelerimizin sayısının artması, tarihe ve geleceğe karşı olan sorumluluğumuzun bir gereğidir. Tekrar kıymetli cemiyetimize, değerli başkanımıza teşekkür ediyorum."

GAZETECİLİK TOPLUMUN SESİ OLUYOR

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, “Eskilerin bir tabiri var, 'Marifet iltifata tabidir.' Bugün burada işini en iyi yapan gazetecileri ödüllendirmek için toplandık. Gazetecilik, toplumun sesi ve gözü olan, çok önemli bir meslek. Gazeteciler, medya aracılığıyla toplumu aydınlatan bir rol üstleniyorlar ve bazen idare ile vatandaşlar arasında, bazen de doğrudan vatandaşların içerisinde köprü vazifesi görüyorlar. Bu sebeple onları tebrik ediyorum” dedi.

BU ONUR İHSAN ÖKSÜZ’ÜN

Gecede dağıtılan ödüller şöyle: Ziyad Nemli Büyük Ödülü: İhsan Öksüz, Trabzon basınına uzun yıllar boyunca verdiği büyük katkılardan dolayı bu ödül kendisine layık görüldü. Jüri Özel Ödülü: Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Trabzon şehrine Basın Müzesi kazandırdığı için kendisine bu ödül layık görüldü. Sanat Ödülü: Alper Kul, Trabzonlu tiyatro ve sinema oyuncusu olarak ülke çapında çıkış yapmış olmasından dolayı kendisine bu ödül layık görüldü.

Spor Ödülü: Trabzon Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi Futbol Takımı, bilindiği üzere bu takımınız Türkiye Liseler Arası Okul Sporları Futbol Müsabakalarında Türkiye Şampiyonu oldu.

GİRİŞİMCİLER UNUTULMADI

Yılın Girişimci İş İnsanları Ödülleri: Erol Tuna (Tunalar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı), Celil Hekimoğlu (Hekimoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı), Hamdi Abanoz (Abanoz Medya), Ali Haydar Baş (ATA Petrol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı), Ahmet Muhçi ( Alaska Endüstriyel Mutfak)

Hizmet Ödülleri: Varol Uzlu, Tekin Atay, Fatih Doğan, Hüseyin Atmiş, Ömer Altuntaş, Sadık Aydın, Tanju Akıncıoğlu, Zeki Sancak, Arif Azak

ÖDÜLLER DAĞITILDI

Haber Ödülü: Selçuk Başar (Demirören Haber Ajansı), “Ölen Arkadaşı İçin 188 Hayat Kurtardı”

Haber Görüntü Ödülü: Bekir Koca (İhlas Haber Ajansı), “Mezarlık Kavgası”

Spor Haberi Görüntü Ödülü: Hasan Taşcan (Anadolu Ajansı), “Yürüyemezsin Denilse De Ayağa Kalktı, Masa Tenisinde Final Hedefi Koydu”

Haber Fotoğrafı Ödülü: Hakan Burak Altunöz (Anadolu Ajansı), “Uçurumun Kenarında”

Spor Fotoğrafı Ödülü: Nurgül Günaydın (Taka Gazetesi), “Onuachu Atıyor, Trabzonspor Kazanıyor”

Köşe Yazısı Ödülü: Yahya Ataman (Taka Gazetesi), “Eylül Ayı Üzerine”

Röportaj Ödülü: Ali Osman Yürük (Kuzey Ekspres Gazetesi ) “Gamsız Hayat Herkese Başka Sunar Garip Oyunlarını”

Röportaj Ödülü: Hatice Üneş Aksoy (Günebakış Gazetesi), “Yıkımın Gölgesinde İlk Kurban Bayramı Hüznü”

Mizanpaj Ödülü: Elif Yasemin Aydoğan (Karadeniz Gazetesi), “7.7 İle Böyle Öldük, Böyle Ağlıyoruz”

Mizanpaj Ödülü: Enes Aydın (Karadeniz’de Sonnokta Gazetesi), “Bir Yanda Mucize, Bir Yanda Gözyaşı”

Ödül töreninin sonunda müzikli kutlama da yapılarak geceye neşe katıldı.

Muhabir: Neziha Çakıroğlu