Toplantıda iki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 6,5 milyar dolara ulaştığını anımsatan Uraloğlu, bu tutarın kısa vadede 10 milyar dolara, uzun vadede ise 30 milyar dolara çıkarılmasının iki ülke için faydalı olacağını söyledi. Uraloğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için ulaştırma koridorlarının geliştirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Bu yollar aynı zamanda kalkınma ve güvenliğe de katkı sağlamaktadır." diye konuştu. 

Ayakkabıda replika ürün tercih ediliyor! Ayakkabıda replika ürün tercih ediliyor!

Bakanlığın uzun vadede 2053, kısa vadede 2028 hedefleri olduğuna işaret eden Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:"Asya ve Avrupa arasındaki 700 milyar doları aşan ticaretten pay almayı istiyoruz. Demir yolu yatırımlarımızı artırarak 7 kat daha fazla yük taşımak istiyoruz. 14 bin kilometre olan demir yolumuzu 28 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz. Bütün bunları yaparken çevreci yaklaşımları ortaya koyuyoruz. Özellikle demir yollarında elektrikli trenlerin işletilmesine önem veriyoruz." Uraloğlu, 2002'den beri ulaştırma alanında 194 milyar dolarlık yatırım yaptıkları bilgisini vererek, Ankara-İstanbul hattına süper hızlı tren yapılması ve Kanal İstanbul gibi büyük projelerin devam ettiğini dile getirdi.

Ortak çalışma grupları faaliyette bulunacak Türkiye'nin teknoloji alanında imkanlarının geliştiğini vurgulayan Uraloğlu, "Teknoloji alanında Suudi Arabistan ile işbirliği yapabiliriz. Kara taşımacılığı konusunda biz de çok istekliyiz. Bunu mutlaka hayata geçirmeliyiz. Bunu hayata geçirdiğimizde vizeler konusunda karşılıklı görüşmemiz faydalı olacaktır." dedi.