Cumhuriyet Her Şeyimiz Cumhuriyet Her Şeyimiz

Sevgili Okurlar; Fındıkta son haftalarda yükselen çıkış TMO’nun negatif rüzgarıyla tersine döndü. Piyasaya değerinin çok altında giren Toprak Mahsulleri Ofisi, serbest piyasanın üreticiye hakkını teslim etmesini kabullenemedi. Piyasayı bilerek ve isteyerek manipüle ederek üreticinin kazanmasının önünü kesti. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın ‘Fiyatta güncelleme yapmayacağız ve yılbaşında satış yapacağız’ açıklamalarının temelinde ne var. Çıksın açıklasın. Herkes TMO’da fiyatın yükselmesini beklerken üreticiye düşman gibi yapılan bu açıklamanın sebebi nedir? Kendisine soruyoruz. O koltukta oturmasının kime ne faydası var? Neden açıklanan rekolte ile harmandaki fındık arasında dağlar kadar fark var, çıkıp sordu mu? Hiç merak etti mi? Neden serbest piyasa, kendilerini solladı bunu hiç sorguladı mı? Devlet hiç üreticinin düşmanı olur mu? Yıllardır üreticiyle hiçbir bağlantısı olmayan, Güldal acilen görevden alınmalı.

TURİZMDE İVME YAKALADIK

Değerli Okurlar; Bir diğer önemli gelir kaynağımız ise turizm. Suudi Arabistan'dan Trabzon başta olmak üzere tüm Türkiye'ye gelen turistlerin harcamaları yüzde 298 oranında artış gösterdi. Kart başına en yüksek harcama ise Kuveytli turistlerde. Kuveyt'ten gelen bir turist ortalama 1.280 dolar harcıyor. Harcamalardaki sektörel dağılımlara bakıldığında; geçen sene payı en yüksek olan konaklama, bu sene de 187 dolar ortalama işlem tutarı ve yüzde 26 harcama payı ile yerini korudu. Ortalama işlem tutarı giyimde 94, markette 16, restoranda 24 dolar olarak gerçekleşti. Turizm sektörü her geçen gün daha da gelişiyor. Trabzon bu sektöre verdiği değerin karşılığını alıyor. Projelerde yatırımlarda turizme yönelik bir çok çalışma yaptık. Bundan sonrada daha fazla çalışma yaparak döviz girdisini çoğaltacağız.

AFETLERE KARŞI DİKKATLİ OLALIM

Sevgili Okurlar; İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Risk Belirleme ve Önlem Dairesi tarafından yürütülen 'Türkiye'de iklim değişikliğinden kaynaklanan afet risklerinin azaltılması ve uyum konusunda AFAD'ın kapasitesinin artırılması için teknik destek' projesi kapsamında 'Trabzon Afet Uyum Planı' çalıştayı yapıldı. Çalıştaya  “Doğa olayları afetin kendisi değildir. Doğa olayları afete dönüştüren insanların hatalı eylemleri, hatalı yapılaşma ve plansız kentleşmedir. Çevre uyumlu bir anlayışı, bir şehirleşmeyi ve mevzuata uygun bir yapılaşmayı kendimize örnek almamız lazım"  sözleri damga vurdu. Afetlere karşı daha duyarlı olmalıyız.

TRABZONSPOR YARIŞTAN KOPMAZ

Değerli okurlar; Lige çalkantılı başlayan Trabzonspor, rakipleri karşısında geriye düşse de mücadeleyi bırakmadı. Hatay maçında büyük hayal kırıklığı yaşayan Bordo-Mavililer evinde bir başka esiyor. Beşiktaş’ı Akyazı’nın çimlerine gömen Bordo-Mavililer, Pendikspor’a da sahayı dar etti. Trabzonspor, artık sürpriz kayıplar yaşamamalı. Seri galibiyetlerle üst sıralarda olmalıyız. Bunu yapacak güçlü bir kadroya sahibiz, taraftarında desteğiyle her daim yarışın içerisinde olacağız..