Durum bu kadar vahim” diyen Şiddetle Mücadele Vakfı Kurucu Başkanı (HEGEM) Adem Solak, “Toplum cinnet halini yaşıyor. Şiddet ve suç olaylarındaki artış normal değil. Tehlikenin farkına ne zaman varacağız anlamış değilim. Bakın iş-gücü bırakıp bu meseleye eğilmezsek yarın çok geç olacak. Bizden uyarması. Herkes aklını başına almalı“ dedi.

Muhtar Adayı İbrahim Yıldız Çağrıda Bulundu Muhtar Adayı İbrahim Yıldız Çağrıda Bulundu


En cahili de en okumuşu da suça meyilli…
Son bir hafta içinde yüzlerce vaka ile birlikte Konya’da bir ilahiyat profesörünün aynı fakülde başka bir profesörü silahla vurarak öldürdüğünü Kahramanmaraş’ta bir savcı ile emniyet müdürü arasında darp olayının yaşandığını belirten Adem Solak şunları söyledi:  
“Şiddet meselesi artık toplumun her kesimini adeta kafese almış durumda. Pozisyonu yaşı konumu cinsiyeti ne olursa olsun hepimiz potansiyel tehlike altındayız. En eğitimlisinden en cahiline toplum şiddet şokunu yaşamakta.”
Şiddetle mücadele de sahadayız ve kararlıyız…
HEGEM olarak Adalet Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar ve devlet üniversiteleriyle yaptıkları protokol ve iş birliği anlaşması noktasında “İnsan Hakları ve Şiddetle Sivil Mücadele Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirilmesi 2021-2030 Projesini”  hayata geçirdiklerini belirten Adem Solak “Biz ekip olarak bu projenin toplumsal karşılığı olması noktasında yıllardır emek verdik çalışmalar yaptık kitaplar hazırladık. Hep beraber sahadayız ve şiddetle mücadele de kararlıyız”
Medya bu işin peşini bırakmamalı…
Küresel Gazeteciler Konseyi’nin (KGK) İnsan Hakları ve Şiddetle Sivil Mücadele Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirilmesi projesinin ortağı olduğunu belirten Adem Solak “Medya bu işin peşini bırakmamalı. Şiddet konusu sadece gazete sayfalarına ve ekranlara haber olarak düşmemeli. Toplumu eğitecek bilinçlendirecek yayınlarda yapmalı. Küresel Gazeteciler Konseyi Başkanımız Mehmet Ali Dim ile birlikte Projeler Kurulu başkanı Ahmet Külekçi ve tüm KGK ailesine emeklerinden ve gayretlerin dolayı teşekkür ediyorum “ şeklinde konuştu.
Devletin ilgili kurumları daha hassas ve samimi olmalı…
Solak sözlerini şu şekilde tamamladı: 
“Rakamlar ve istatistikler vererek kafaları karıştırmak istemiyorum. Benim derdim kötümser ve karamsar bir tablo çizmek değil. Ben bir bilim insanı olarak topluma hem sorunu hem de çözümü sunuyorum. HEGEM bünyesinde görev alan onlarca bilim insanı da aynı kararlıkta. Artık devletimizin ilgili kurumları daha samimi daha hassasiyet göstermeli ve şiddetle mücadele projemiz kitlelere ulaşarak hedefine ulaşmalı”. 
Neziha Çakıroğlu