Genel kurulu kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Ahmet Metin Genç, derneğe destek olmayı, lütuf değil bir vazife olarak gördüğünü belirtti. “Bizim inancımıza göre şehitlerimiz toprağa düşmediler. Allah Kur’an-ı Kerim'de, ‘Onlar sizin gibi diridirler, yaşıyorlar, sadece siz onları görmüyorsunuz’ der. Şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde ayaktayız” dedi.

HEPSİ BİZİM BAŞ TACIMIZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Açıkladı; İki Şehir Arasında O Seferler Başlıyor Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Açıkladı; İki Şehir Arasında O Seferler Başlıyor

Başkan Genç, Trabzon'da Gazilik unvanına sahip olan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan saygısızlığı kınayarak, sürecin takip edildiğini ve adli ve idari soruşturmalar açıldığını belirtti. “Gazilerimiz, harp malullerimiz, şehit ailelerimiz baş tacımız. Onlar için ne yaparsak azdır. Şehit Aileleri Derneğimize söz vermiştim. Onlara çok şükür bir mekan yapabildik. Yine 2022 yılında Ayasofya bölgemizde sahilde güzel bir mekan oluştu. Onun da açılışını mart ayında yapmıştık, sayılarını artıracağız. Hem biz hem Ortahisar Belediyemiz, Yomra Belediyemiz, bütün belediyelerimizle bunları yapmak bizim mükellefiyetimizdir. Bu vatan için bedel ödeyenlere karşı bir vazifedir, hizmettir” şeklinde konuştu.

EREN BÜLBÜL’ÜMÜZÜ UNUTMADIK

Şehitler için önemli bir çalışma yaptıklarını ifade eden Başkan Genç, “Mehmet Akif Bal isminde kıymetli bir yazarımız var. Ona bir çalışma yaptırdık. Trabzon'dan 1816 tarihinden itibaren 2018 yılına kadar şehit olan 1816 vatan evladımızın bilgilerini güzel bir kitapta ortaya çıkararak belediyemizin yayını olarak gerçekleştirdik. Bunları hafıza altına almak ve bir kurumsallık dahilinde geleceğe taşımak çok kıymetli. Çünkü o çalışmamızda Mehmet Akif Bal hocamızın yaptığı çalışmada şehitlerden bir tanesi de 15 yaşında Trabzon'un hukukunu, namusunu korumak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bu toprakların hukukunu korumak için şehit olan Eren Bülbül'ümüz. Hep beraber paylaştık. İyi ki doğdun Eren diyoruz. Onların sayesinde ayaktayız. Bu genel kurul vesilesiyle böyle de bir çalışmaya hem biz hem belediye başkanlarımız hep beraber inşallah güzel bir imza atarız” diye konuştu.

ONLARA UMUT OLACAĞIZ

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Gazi Ahmet Tezcan, “Bu kutsal çatı altında bir kez daha birlikte olmanın, şehitlerimize ve onların ailelerine olan bağlılığımızı pekiştirmenin önemini anlıyoruz. Bu süreçte sizlerin desteği ve güveni bize güç veriyor. İnancımızı, birliğimizi ve kararlılığımızı hiçbir zaman yitirmeyeceğiz. Şehitlerimizin hatırasını yaşatmak ve onların ailelerine umut olmak için, birlikte daha büyük işlere imza atacağımıza yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Muhabir: AYŞE SANCAK