ÖNEMLİ OLAN ÖFKEYİ KONTROL ETMEK

Eğitimci Psikolog Sonnur Horos, öfke kontrolü yöntemleri, problemi kabul etmek, iletişim becerisini geliştirmek, aşırı uçtaki kelimeleri yumuşatmak, davranışsal yöntemler, duygusal yöntemler, stres, olumlu düşünmek gibi birçok konuyu ayrıntılı bir şekilde katılımcılara aktardı. Ayrıca programda uygulamalı olarak nefes egzersizleri ve kademeli kas gevşetme hareketleri yapıldı. Psikolog Horos, “Önemli olan, öfkelenmemek değil, öfkenin sonunda verdiğimiz tepkileri kontrol etmektir” diyerek programı tamamladı.

ŞİDDETİN TOPLUMSAL ETKİLERİ

Eğitimci Psikolog Azize Doğu ise katılımcılara şiddet nedir, kadına yönelik şiddet nedir, kadına yönelik şiddetin biçimleri, fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddet, tek taraflı ısrarlı takip, siber şiddet, şiddete maruz kalan üzerindeki etkileri, çocuklar üzerinde etkileri, kadına yönelik şiddetin toplumsal etkilerini ayrıntılı olarak anlattı. Psikolog Azize Doğu, ayrıca şiddet mağdurlarının yönlendirileceği mekanizmaların ulaşılabileceği numaraları ifade etti. Program soru ve cevap şeklinde tamamlandı.

Pazar müftüsü Recep Şahan, bir süredir tedavi gördüğü hastalığa yenik düştü Pazar müftüsü Recep Şahan, bir süredir tedavi gördüğü hastalığa yenik düştü

TAKA/AYŞEN KARABİNA

Editör: Birol Sancak