Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi bugün yapılan açılış toplantısında ilk konuşmayı yapan CHP Grup Başbakan Vekili Zorlu , ilçe belediyelerinin bu parayı toplayamayacağını söyledi.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Cüneyt Zorlu'nun görüşlerini destekleyerek konunun yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

BUNLAR BİZE DÜŞMEZ

Zorlu, “Katı Atık Toplama ve Bertaraf Bedellerinin toplanmasını ilçe belediyelere bırakacağınızı söylemiştiniz. İlçe belediye başkanlarımız burada. Bu konunun, ne aşamada olduğunu bilmiyorum. Biz İlçe Belediyeleri bunu toplama şansımız yok. Sizleri de anlıyorum. Su bedeli daha düşük kalıyor, ancak bu bedeller faturayı şişiriyor. Bunları kamuoyuna açıklamakta zorlanıyorsunuz. Ancak bizlerin bunları toplama şansımız yok. Suyun kesilmesi ile ilgili bedel olmayan bu parayı bize ödemez. Emlak bedeli almakta nasıl zorlandığımızı siz Ortahisar Belediye Başkanlığı döneminden biliyorsunuz. Bu konuya ortak çözüm bulmak lazım” dedi.

MÜMKÜN DEĞİL!

Of Belediye Başkanı Sarıalioğlu ise, “Böyle bir çalışma başladığını ve meclis kararı almamız gerektiğini ifade ettiler. Ancak burada yeni arkadaşlarımızın, geçmiş dönemde bu konuyla alakalı vermiş olduğu mücadele sonucunda bedellerin TİSKi faturalarına yansıtarak tahsilatı yönünde adımlar atıldığını hepimiz bilmekteyiz. Bunun farklı uygulamayla su faturalarından çıkarılıp, ilçe belediyelerinin tahsiline gidilmesi zor, imkansız bir şey. Bu yeniden değerlendirilmeli. Su faturaları bunun yansıtılması ile fazla şişiyor olabilir ama yasal olarak tahsil edilmesi başka türlü mümkün değil” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, “Bu münhasıran ilçe belediyenin kalemlerinden bir tanesi. Usulen su faturaları ile toplanması konusunda böyle bir karar alınmıştı. Biz büyükşehir olarak toplamak istemiyoruz, toplamayacağız. Kendi tahakkunuzu emlak vergisi gibi oluşturup tahsilatı yapacaksınız. Biz bunu gelir tarifimizden çıkaracağız. O zaman emlak vergisini de biz toplayalım. Bunu sadece Büyükşehir Belediyesi aracılık yapıyor. Orta mutabakat değil. Bu şu anda bütün belediyelerde yapılan uygulama değil. İlçe belediyesinin yetkisinde. İlçe belediyesi belki almayacak, belki çok alacak, belki az alacak. Tarifesini de kendisi belirleyip, toplayacak. Kendi meclisinde alması yeterli. Emlak vergisini belirliyorsunuz. Büyükşehir Belediye Meclisi mi onaylıyor.  Bunu toplamayacağız. Önden size tebligatını yaptım” dedi.

Zorlu, “Niye zorluk çıkarmaya çalışıyorsunuz!”

Genç “Zorluk çıkarmıyorum. Ben sizin adınıza olan vergiyi toplamakla mükellef değilim. Arkadaşlar toplamayacağım. Yönetmelikle düzenlemişsiniz.

Toplanan paranın ilçelere verilmesi ayrı bir konudur. Geçen ay bu ödemeleri yaptım. O sorundan kurtarmış oldunuz. Kendiniz toplarsınız.”

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Bizleri zor durumda bırakamaya çalışıyorsunuz.”

Meclis’te Fındık Polemiği: Yavuz Aydın’dan Mustafa Hamarat’a Sert Cevap! Meclis’te Fındık Polemiği: Yavuz Aydın’dan Mustafa Hamarat’a Sert Cevap!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Yönetmeliğe aykırı”

Genç “Yargıya gidersiniz zaman. Toplamayacağım bu parayı”

AK Parti Meclis Üyesi Faruk Kanca, “Yönetmelikte olsa bile meclis kararları yönetmeliğin üstünde. Yargıtay bunu belirlemiş”

Zorlu: “Çöpü de siz toplayın”

Genç,"Cüneyt bey ben uygulama yapacağım. Zor durumda kalmazsınız. Siz, Ortahisar Belediyesisiniz. Bunun tahakkukunu yaparsınız”

Genç,"Su parası sizin değil ki, o hizmeti ben veriyorum. Kafanıza göre uydurmayın. Arkadaşım bu bedel ilçe belediyesinin hak ettiği bedel mi?

Katı Atık Bertaraf büyükşehirin hak ettiği bedel. Katı Atık Toplama Bedeli ilçe belediyesinin hak ettiği bedel.”

Zorlu: “Ortahisar Belediye Başkanıyken, neden itiraz etmediniz”

Genç, “O zaman böyle bir kanaat oluştu. Bunu toplamak istemiyorum. Zaten toplamayacağım. Arkadaşlar siz bilirsiniz, toplamayacağım” dedi.

Muhabir: BİROL SANCAK