Şehir içi ve şehir dışına cenaze nakil hizmeti de veren belediye ekipleri, mezar yeri tahsisi, yıkama, kefenleme, defin ve taziye çadırı kurulumu gibi işlemleri eksiksiz olarak yürütüyor.

2024 yılının ilk yarısında, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait Merkez, Vakfıkebir ve Arsin gasilhanelerinde bin 175 kadın ve bin 321 erkek olmak üzere toplamda 2.496 cenaze yıkandı. Şehir içi ve şehir dışına yapılan cenaze nakillerinde ise 50'si havayolu ve 292'si karayolu olmak üzere toplam 342 cenaze il dışına nakledildi, şehir içinde ise 2.738 cenazenin nakli gerçekleştirildi. Ayrıca, 339 cenazeye defin hizmeti sağlanırken, 654 cenaze yakınına taziye çadırı kurulumu hizmeti verildi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, "Vatandaşlarımızın en zor zamanlarında yanlarında olmak ve acılarını paylaşmak bizim için çok önemlidir. Mezarlıklar Daire Başkanlığımız ve ekiplerimiz büyük bir özveriyle çalışarak mezarlık hizmetlerini ve cenaze nakil işlemlerini 18 ilçemizde eksiksiz bir şekilde yerine getirmek için çaba sarf ediyor. Ekiplerimiz, cenaze yakınlarının talebiyle birlikte harekete geçerek, tüm süreç boyunca gerekli olan her türlü desteği sağlamakta ve bu süreçteki tüm işlemleri titizlikle yerine getirmektedir. Bizim için önemli olan, vatandaşlarımızın acılarını paylaşmak ve yanlarında olmaktır" dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Belediyemizin taziye çadırları, vatandaşlarımızın acı günlerinde destek olmak amacıyla donatılmış durumdadır. Çadırlarımızda masa, sandalye, çay kazanı, aydınlatma gibi temel ihtiyaçları karşılayacak ekipmanların yanı sıra; çay, şeker ve ikram malzemeleri bulunmaktadır. Ayrıca, Türk Hava Yolları ile yapılan iş birliği çerçevesinde, il dışına nakil edilecek cenazeler istenilen havalimanına vatandaştan herhangi bir ücret talep edilmeden ücretsiz olarak nakil edilmektedir. Bu hizmet kapsamında cenazeye refakat eden yakınlarına yine THY tarafından özel olarak indirimli bilet hizmeti sunulmaktadır. Bu adımlarımızla, vatandaşlarımızın acılarını bir nebze olsun hafifletmek ve yanlarında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz" denildi.

Trabzon’da Talihsiz Kaza: Alzheimer Hastası Hamdi Yeşil Yoğun Bakımda Trabzon’da Talihsiz Kaza: Alzheimer Hastası Hamdi Yeşil Yoğun Bakımda

Açıklamanın devamında ise, “Ölüm vuku bulunca Alo 188 veya 0530 238 88 02 numaraları telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Bu acı gününüzde size yardımcı olmak için personelimiz 7/24 hizmet veriyor. Çağrı alındığı andan itibaren ekiplerimiz harekete geçiyor. Cenaze en yakın gasilhaneye getirilerek bilgileri kayıt altına alınıp, yıkama ve kefenleme işlemi başlatıyor. Vefat eden kişinin kimlik bilgisi, cenaze namazının kılınacağı caminin ulaşım konumu, defin yeri ve zamanı ile ilgili bilgiler dijital bilgilendirme ekranıyla cenaze yakınlarına iletiliyor. Bu bilgiler aynı zamanda belediyemiz sitesinden de yayınlanarak cenazeye katılmak isteyenlere duyuruluyor. Cenaze yıkama istasyonlarında ayrıca mezar tahtası ve mezar başlık tahtası gibi talepler de imkanlar dahilinde karşılanıyor. Cenaze yakınları tarafından talep edilen yere taziye çadırı yönlendiriliyor. Definin gerçekleşeceği mezar yeri, belediyemiz uhdesinde ise ekiplerimizce hazırlanıyor ve defin işlemi personelimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Vatandaşlarımız bilmelidir ki, Trabzon Büyükşehir Belediyesi en acı günlerinde tüm imkanlarıyla yanlarındadır” ifadelerine yer verildi.

Muhabir: AYŞE SANCAK