Trabzon, Samsun, İstanbul ve Çorum illerinde gerçekleştirilen "change" operasyonunda, nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik ve kaçakçılık suçlarını işledikleri tespit edilen 30 kişi gözaltına alındı. Operasyon, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde ve Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince eş zamanlı olarak yürütüldü.

Operasyon kapsamında, Samsun'da 22, İstanbul'da 6, Çorum'da 1 ve Trabzon'da 1 kişi yakalandı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 3 adet tabanca ve bu tabancalara ait 20 adet fişek, 23 adet 9.19 mm fişek, 1 adet şarjör, suçtan elde edildiği değerlendirilen 58 bin 800 TL, dijital materyaller, 2 adet araç plakası, noter belgeleri, araç alım-satım işlemlerine ilişkin çok sayıda evrak ve diğer materyaller ele geçirildi.

Farklı marka ve modeldeki yanmış, yakalamalı/hacizli ve enkaz altından çıkarılan ağır hasarlı araçların motor ve şase numaralarını değiştirerek, Bulgaristan'dan getirilen gümrük kaçağı ve piyasa değeri 15 milyon TL olduğu değerlendirilen 29 araç ile "change" yapılıp satılması suretiyle suç işledikleri tespit edilen şahıslara yönelik operasyon, Samsun merkezli olarak gerçekleştirildi.

Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever Sel Felaketinin Ardından İncelemelerde Bulundu Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever Sel Felaketinin Ardından İncelemelerde Bulundu

Gözaltına alınan 30 şüpheliden 13'ü ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, sorguları tamamlanan 1'i kadın 17 kişi ise bu sabah Samsun Adliyesine sevk edildi.

Bu büyük operasyon, dolandırıcılık faaliyetlerinin önlenmesi ve suçluların adalet önüne çıkarılması adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Yetkililer, bu tür suçlarla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

Kaynak: İHA