Samsun’da bir esnaf 2000 model otomobiline yüklediği kumaşları çalan hırsızlardan bıkınca çareyi aracı zincire vurmakta Samsun’da bir esnaf 2000 model otomobiline yüklediği kumaşları çalan hırsızlardan bıkınca çareyi aracı zincire vurmakta

Trabzon Limanı'ndan Ukrayna'ya gitmek üzere yola çıkan ve Palau bayrağı taşıyan Nordea Star isimli gemi, Karadeniz'in Romanya açıklarında yolculuk yaparken aniden kontrolden çıktı. Geminin yükünün bir tarafa kayması sonucu yan yatması, ciddi bir batma tehlikesi yarattı.

Gemide bulunan 17 mürettebat, Romanya açıklarında güvenli bir şekilde tahliye edildi. Ancak gemi, yan yatmış bir şekilde sürüklenmeye başlayarak Kastamonu'nun Cide ilçesine kadar geldi. Yan yatan geminin batma tehlikesi nedeniyle kurtarılması için bölgede çalışmalar başlatıldı.

Türkiye Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri, geminin bulunduğu bölgede tedbir amaçlı devriye görevi yaparak, geminin güvende tutulmasına çalışıyorlar. Gemiyi kurtarmak için ise özel ekipler ve ekipmanlarla çalışmalar sürdürülmektedir.

Gemi, gübre yüklü olduğu için yükün bir tarafa kayması sonucu dengesini kaybetmiş görünüyor. Ancak geminin yüzer vaziyete getirilip armatöre teslim edilebileceği umut edilmektedir. Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı ve gelişmeler beklenmektedir.
TAKA/NEZİHA ÇAKIROĞLU

Editör: Doğukan ÖZKURT