Konfederasyon Başkanı Aktürk, “Biz cefa çekerek, milletimize dokunarak hizmet ediyoruz. Bizim devletimize ve milletimize boynumuz kıldan incedir. Muhtarlarımız makamların bekleme salonlarında saatlerce bekletilip geri gidecek insanlar değildir” dedi. Toplantıya, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Başkanı Bekir Aktürk, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Tonya Muhtarlar Derneği Başkanı Cemil Yılmaz, ilçe muhtarlar dernek başkanları ile Tonya ilçesinin 22 mahallesinin muhtarı katıldı. Belediye Başkanı Osman Beşel, selamlama konuşması yaparak toplantıdan ayrıldı.

BAĞLARIMIZ GÜÇLENİYOR

Tonya Muhtarlar Dernek Başkanı Cemil Yılmaz, şöyle devam etti: “Birlik beraberlik için toplandık. Birlikten kuvvet doğar. Birlik beraberlik içerisinde muhtarlarımızla ve muhtarlarımızın temsilcileri ile bir aradayız. İstişareler bağlarımızı da güçlendiriyor. Bizlere şeref vererek bizleri onurlandırdınız”

YAPI TAŞISINIZ

Trabzon’da jandarmadan kaçak sigara operasyonu  Trabzon’da jandarmadan kaçak sigara operasyonu 

Tonya belediye başkanı Osman Beşel, “Güzel Tonya’mızda sizleri misafir ediyoruz. Güzel bir birliktelik ve dayanışmaya şahit oldum. Hepimiz vatanımıza, milletimize hizmet ediyoruz. Ülkemizin önemli yapı taşlarısınız. Kale duvarının sarsılmaması gereken önemli bir yapı taşısınız. Önemin farkındayım. Önce o farkındalığı sizler yaşamalısınız. Yaptığınız iş çok mühim. İşinizin en iyisini yapmanın gayret ve çabasını gösterme yolunda olduğunuzdan hiçbir endişemiz yok. Allah sizleri var eylesin. Sizlere daha güzel görevler nasip etsin” diye konuştu.

YOLUMUZ HALİSTİR

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk, “Tonya Belediye Başkanımız Sayın Osman Beşel, muhtarlarla birlikte Tonya’ya hizmet ediyor. Bu birliktelik, başarı ve mutluluğa dönüşüyor. Bunun için kendisine, muhtarlarımız adına verdiği değerden dolayı teşekkür ediyoruz. Kol kola yürüdüğümüz, bayrak, millet, devlet için milletimize hizmet eden, hizmetkar muhtarlarımızla istişaremizi gerçekleştirdik. Niyet halisse sonuç da halistir. Yolumuz, düşüncemiz iyiyse sonuç da iyidir. Bizim istişaremiz hayradır. Şer bizim yanımızda, yakınımızda olamaz” dedi. 

ÇAMURLU ÇİZMELER KAPI ARKASINDA

Aktürk, “Sizin derdiniz, derdimiz, sevinciniz, sevincimizdir. Bizim geleceğimiz başarı ve aydınlıktır. Birbirimizin sorununu bilmeyip, dertleşmesek, birbirimizden haberimiz olmaz, uzaklaşır ve ayrılırız. Ayrılmamak, bir bütün olmak için kol kola gireceğiz. Aynı düşünmeyebiliriz, ama doğru tektir. Doğru olanda beraber karar vererek, kol kola girerek hizmet edeceğiz. Muhtar dernekleri konuşuluyor. Hepimiz muhtarız. Konuşulmaya da devam edecek. Çünkü birlikten güç doğar. Büyükşehir yasası ile köyün ismi kalktı ama kendisi devam ediyor. Birçok muhtarımızın kapısının arkasında çamurlu çizme vardır. Muhtar halkı ile ilgileniyor. Muhtarlık kurumunun öneminin ne olduğunu bilmeyenler var. Çalışmamızla bunu hatırlatıyoruz” diye konuştu.

DAR GÜNDE KAPISI ÇALINANDIR

Aktürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasetle, devleti ayırt eden kişidir muhtar. Muhtar, dar günde kapısı çalınan kişidir. Toplumun önünde yürüyen, aklıyla hareket eden, güvenilir insan, aile büyüğüdür muhtar. Mahallemizdeki herkes bizim ailemiz, namusumuzdur. Devletimizin millet ile arasındaki sinir uçlarıyız. Milletimize dokunan parmağın ucuyuz. Görevimiz bu kadar ciddi, hassas ve önemlidir.”

ELİMİZ BOŞ DÖNMEDİK

Aktürk, şu şekilde konuştu: “İlçe ilçe dolaşarak, istişarelerimizi yapıyoruz. Bekir Aktürk olarak değil, sizlerin temsilcisi olarak 11 senedir konfederasyonumuzda görev yapıyorum. Ülkemizdeki tüm muhtarlarımıza dokunmaya çalıştık. Bunu devletimiz için yaptık. Muhtarlarımızla hasbihal olduk. Sizlerin ülke genelinde eviniz, çalacağınız kapı var. Devletimizden sizler için ne istemişsek aldık, elimiz boş dönmedik.”

AYRIŞTIRMA YAPANLAR YÜZLEŞECEK

Mahallerimizde sorunlar olabilir. Sorun yoksa sıkıntı vardır. Öyle sorunlar vardır ki afakidir. İnsanı acıtır. Önemli olan bizim bunlara meyil vermememizdir. Biz çalışmalarımızı yaparken asla siyaset yapmıyoruz. Milletimizin oy verdiği herkes bizim için değerlidir. Milletimizin seçtiklerini kucaklamak zorundayız. Muhtarlarımıza bakışta zaman zaman sıkıntı oluyor. Cumhurbaşkanımıza bizlere verilen haklardan dolayı eleştiriler yapılıyor. Bu eleştiriler yersizdir. Bizleri eleştirenler, acil durumlarda, ‘Önce muhtarı bulun’ diyor. Muhtarları siyasi görüşü ve kişiliğinden dolayı ayırt edenler kaybetmeye mahkumdur. Muhtarımıza bir makam randevu vermeyip, kendine yakın olana veriyorsa yöneticiliği hak etmiyor. Ayrıştırma yapanlar, gün gelecek yaptıkları ile yüzleşecek. Biz milletimize hizmet ediyoruz.”

MUHTAR BEKLEME SALONUNDA BEKLEYEMEZ


Aktürk, “Biz cefa çekerek, milletimize dokunarak hizmet ediyoruz. Bizim devletimize boynumuz kıldan incedir. Muhtarlarımız makamların bekleme salonlarında saatlerce bekletilip geri gidecek insanlar değildir. Büyükşehirlerde muhtarlar daire başkanlıkları, ilçe belediyelerinde muhtarlar müdürlükleri kuruldu. Bu daire başkanlıkların içi boş. Cumhurbaşkanımızın çıkardığı bu kanun ve söylediği ‘Muhtarlarımızı üzen beni üzer’ lafına ters hareket eden belediyeler var. Biz muhtarlığımızı, herkes de görevinin gereğini yapacak. Muhtarların şahsına değil, muhtarların nezdinde millete hizmet edilsin. Her bir muhtarımız mahallesine hizmet etmek için canla başla çalışıyor. Devletimiz, muhtara kamu görevi kimliği veriyor, muhtarı yok saymaya kalkanlar da kendilerini bir test etsinler. Amacımız Trabzon’umuza, ülkemize hizmet etmek. Muhtarlar toplanıyor diye kimse rahatsız olmamalı, istişarede her zaman fayda vardır. Muhtar, ağzından çıktığı lafın da sorumlusudur. Dikkat etmeliyiz. Allah bize muhtarlığı nasip etti, değerini bilmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi. Tonya ilçesinin muhtarları Aktürk’ün konuşmasının ardından söz alarak, sıkıntı, talep, dilek ve temennilerini dile getirdi.
Ayşe Sancak