Samsun'da Ağaçta asılı kalan paraşütçü konuştu Samsun'da Ağaçta asılı kalan paraşütçü konuştu

Son zamanlarda sadece bahçelerde değil, evlerde de yoğun bir şekilde görülen kahverengi kokarca ile ilgili toplantıların yapıldığına dikkat çeken Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mikbir Hakan Canbakal, bugünkü tabloya yıllar öncesinden dikkat çektiklerini hatırlatarak, “2015-16 döneminde Gürcistan üzerinden ülkemize giriş yaptığında aslında çok ciddi sorunlar yaşatacağını belirttik. Toplantılar, çalıştaylar yapıldı, yaptık. Mücadeleye dikkat çekmek için afişler bastırdık. Sakarya’dan Rize’ye kadar olan bölgedeki borsalar ve odalarla birlikte hareket ettik. Konuya, zararlıya dikkat çektik. Yani bugünkü tablonun ortaya çıkabileceğini 7-8 yıl öncesinden ortaya koyduk. Ama maalesef gereken tedbirler, gerektiği zamanda alınmadı” dedi.

Borsa olarak zararlı ile mücadele konusunda uyarıcı çalışmaları geçmişte yaptıklarını belirten Canbakal açıklamasını şöyle tamamladı:

“Mücadeleye devlet iyi bir organizasyon ile öncülük etmeli. Bir mücadele seferberliği başlatılmalı. Topyekün mücadele gerekli. Sektörle ilgili kamu ve özel sektör de herkes elini taşın altına koymalı. Ev ve işyerlerinde vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda ilaçlı mücadele etmeli. Ne yapılacağı bellidir. Nasıl mücadele edileceği de. Sanki kahverengi kokarca yeni tespit edilmiş gibi, gerçekçi bir mücadele için toplantılar yapmak, konuyu hala tartışmak zaman kaybından başka bir şey değil. Biz bu konuda resmi ve özel kuruluşlarla işbirliği yaparak, zararlı ile mücadeleyi teşvik etmek için ödüllü kampanyanların düzenlenmesine öncülük edeceğiz. Bu konuda yetkili ve ilgili kuruluşlarla birlikte hareket edeceğiz.”