Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Trabzon’da Bin 461 hafızın icazet merasimine katıldı. 
Hafızlar, Hayri Gür Spor Salonunda düzenlenen icazetle belgelerini aldı. İcazet merasimine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, önceki bakanlardan Faruk Nafiz Özak, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İl Müftüsü Selami Aydın ile salonu dolduran Trabzonlular katıldı.  Merasimde ilçeleri temsilen birer hafızları Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tebrik etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bin 461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in feth ettiği, Yavuz Sultan Selim’in yönettiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğup yetiştiği güzel Trabzon’umuzda, bin 461 hafızımızın icazet merasimine tanıklık ediyoruz. İnsanları, karanlıktan aydınlığa çıkarmak için kendisine Kur’an-ı Kerim indirilen yüce Peygamberimizin bin 452. Doğum günü hayılı mübarek olsun. Mevlid-i nebi haftası bizler için, İslam alemi, hatta tüm insanlık için hayırlara vesile olsun. Bizlere ne mutlu ki, alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’e ümmet olmuşuz” dedi. 

Erbaş, “Hafızlarımız, sizler şereflisiniz. Hafızlığınız mübarek olsun. Ne mutlu sizlere. Dünyada bir insana bundan daha büyük bir nimet nasip olmaz. Yürüyen, yaşayan Kuran’sınız. Cenab-ı Hak son nefesinize kadar hafızlığınızı muhafaza etmeyi nasip eylesin. Sizler hafızlığınızı muhafaza ederseniz, siz Kuran’ı korursanız, Kuran’da sizi korur. Türkçemiz yer yüzünde en zengin dillerden biridir. Hafızlığınızı başka kitaplar okuyarak daha zengin hale getirin. Bütün kitaplar Allah’ın kitabını daha iyi anlamak için okunur. Allah’ın kitabına, resulünün sünnetine sahip çıkacağız. Öğrenmek, yaşamak yolunda ömrümüzü geçireceğiz. Son nefesimize kadar bunun için çalışacağız. Hafızlığınız mübarek olsun. Ailelerinizi, hocalarınızı ve sizleri tebrik ediyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” diye konuştu. 

KUŞ TEK KANATLA UÇMAZ

Trabzon'da sahte altına dikkat Trabzon'da sahte altına dikkat

Trabzon İl Müftüsü Selami Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihi ve kültürel zenginliği, doğal güzelliği ile Karadeniz’in incisi olan kadim şehir Trabzon’umuzda tarihi bir gün yaşadık. Kuran nurdur. İnsanlığı en doğru yola götüren rehberdir. Düşünce ve ifade özgürlüğü kılıfı altında son günlerde Kuran ve İslama yapılan çirkin saldırıları kimse masum gösteremez. Hafızlarımız, sizler ilim alanında büyük alimler yetiştirmiş, icatlara öncülük etmiş, zihinlere iz bırakmış aziz Necip bir milletin evlatlarısınız. Bu millet sizinle gurur duyuyor. Size yakışan, hafızı olduğunuz Kuran ahlakını, adabını ve manasını öğrenmenin yanı sıra fen ilimlerini de öğrenerek, vatana, millete ve insanlığa hizmet etmektir. Tek kanatla kuş uçmaz.”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, şu şekilde konuştu: “Bin 461 kardeşimizin çok önemli başarısının mutluluğuna tanıklık ettik. Sizleri gönülden tebrik ediyorum. Emekleri, gayretleri ve fedakarlıkları ile sizleri yetiştiren hocalarınıza şükranlarımızı sunuyorum. Rabbim, birlik ve kardeşliğimizi daim eylesin.”

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, “bin 461 hafızımızın icazet merasiminde olmaktan bahtiyar oldum. Hafızlarımızın kutlu yolculuğuna şehadet ettik. Mevlid-i Nebi haftasında hafızlarımızın icazetlerini tamamlamak çok anlamlı. Peygamberimiz, emin kişiliği, sade yaşantısı, edep ve hayası ile örnek bir şahsiyetti. Hz. Peygamber bir yetim ve öksüz olarak yetim ve öksüzlerin çocukların peygamberiydi. Bizleri bir araya getiren kıymetli hafızlarımızı tebrik ediyorum” dedi.
BİROL SANCAK