Ortak Aklın Gücü

Başkan Genç, “Şehir yönetimi için halkın iradesini teslim alan yöneticilerin çok önemli bir istişare organı olan Kent Konseyi’nde bugüne kadar güzel çalışmalar yapıldı. Bir taraftan konseyi oluşturan şehrin bütün dinamikleri, kendi meslek alanlarında faaliyetler yürütürken diğer taraftan da yaşadıkları şehrin sorunlarını gündeme getirmek ve çözüm üretmek konusunda kıymetli çalışmalara imza atıyor. Tarih, kültür, sanat, eğitim, ticaret ve sağlık merkezi hürriyetine ulaşmaya çalışan bu bölgenin önemli dinamiği olan Trabzon'umuzda kent konseylerimizce güzel çalışmalara imza atıldı. Kent Konseyimizin değerli görüşlerine, değerli çalışmalarına itimat etmek, onları alıp kendi meclislerimizde istişare etmek ve icra organına taşımak bizlerin temel görevidir” dedi.

Reşadiye Viyadüğünün Kaldırılması

Başkan Genç, ortak aklın önemine vurgu yaparak, “Reşadiye kavşağının yapıldığı zamanı hatırlıyorum. Konseyimizin de aykırı fikri vardı. Oda başkanlarımızın farklı fikirleri vardı. Ancak yapıldı. Şu anda Allah nasip ederse şehrimize yakışmayan o projeyi ortadan kaldırmakla ilgili girişimlerimiz var. İnşallah onu da şehrin gündeminden kaldıracağız. Tarihi şehir, kültür şehri, sanat şehri diyoruz. Ondan sonra tarihin bize emanet ettiği surların önü viyadükle beraber kesiliyor. Kamu yararı olsa neyse diyeceğiz. Tanjant da benzeri şekilde ancak orada ciddi bir trafik sirkülasyonu var. Reşadiye, 15-20 tane aracın geçtiği bir viyadük olmuş. Ben 2009 yılında yerel seçim çalışmalarını yaparken bundan sonra Trabzon'da yapan değil, yıkan belediye başkanları daha konuşulacak demiştim” ifadelerini kullandı.

Tarihi Kalıntılar ve Yeni Müze

Şehrin tarihi geçmişinden söz eden Başkan Genç, “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kadim şehre Ortahisar Belediyemiz döneminde üç tane müze kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ortahisar'ın sur dibinde yapılan kazılarda birinci yüzyıla, yani Roma dönemine ait kalıntılar var. Yeni dönemde de şehrin özelliklerini ve güzelliklerini koruyarak geleceğe devretmek gibi bir yükümlülüğümüz de var” diye konuştu.

Ortahisar Belediyesi Engelleri Ortadan Kaldırıyor; Akülü Sandalye Yardımları Devam Ediyor Ortahisar Belediyesi Engelleri Ortadan Kaldırıyor; Akülü Sandalye Yardımları Devam Ediyor

Raylı Sistem Projesi

Başkan Genç, “Konseyimizin güzel bir çalışmasını izledik. Bütün ilçelerimizde bir anket yapıldı. Raylı sistemin bütün ilçelerde önde çıkmasını çok kıymetli buluyorum. Biz bu hususu projelerimizde birinci sıraya koyduk. Seçildiğimiz günün 24. gününde protokolünü imzaladık. Ay, gün, saat demeden, peşine koşarak bunu şehre kazandıracağım. Burada teknik olarak sadece bakanlık bürokrasimizin veya oradaki teknokrat kadromuzun değil, bu şehirde yaşayan ve bu şehirde dinamik bir mesleki örgütlenmenin sahibi olan sizlerin teknik olarak güzergah noktasında kıymetli görüşlerini istiyoruz. Bu teknik bir şey, bilimin işi. Bu şehirde yaşayan kıymetli meslek örgütlerimizin kafa yorarak, düşünce üreterek ortaya koyabilecekleri bir irade. O nedenle çok kıymetli buluyorum. Üniversitemizde de toplantı yapacağız. 11 Temmuz’da bu salonda daha geniş katılımlı raylı sistemle ilgili toplantı gerçekleştireceğiz. Bu şehre yapılan her güzel iş, geleceğe dair bu şehri daha yaşanabilir kılmak demek. Gelişen trendi turizm olan bir ülkeyiz. Şehirde 12 ay boyunca turizm nasıl yapılabilir. Buna da kafa yormamız lazım. Çünkü şehrin en önemli ekonomik getirisidir. İnşallah bundan sonra da kent konseyimizle bugüne kadar olduğu gibi yine aynı katılımcı anlayışla yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Genç, sözlerini “2010-2011 şampiyonu Trabzonspor’dur” diye bitirdi ve salondaki kalabalıktan büyük alkış aldı.

Muhabir: HABER MERKEZİ