Başkan Genç, şehir içi ulaşımın köklü olarak çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, Trabzon'un neredeyse cumhuriyetle yaşıt bir hedef olan raylı sistem projesini hayata geçirmek istediklerini belirtti. Bu projeyle Trabzon'un yüzyıllık hayalini gerçeğe dönüştürmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Akyazı - Meydan - Havalimanı arasında yapılacak olan 14,2 km'lik ilk kısım için uygulama projelerinin tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Başkan Genç, bu projenin 2024 yılı sonuna kadar hayata geçirilmesini hedeflediklerini aktardı. Projeye başlanmasıyla birlikte Trabzonlulara güvenli ve konforlu bir ulaşım imkanı sunacaklarını belirtti.

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Çebi: "İstanbul İttifakı Kandil'in Uzantısı DEM ile Kol Kola Girmektir" AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Çebi: "İstanbul İttifakı Kandil'in Uzantısı DEM ile Kol Kola Girmektir"

Başkan Genç'in açıklamalarına göre proje üç etapta hayata geçirilecek. Akyazı Stadyumu - Havalimanı, yeni otogar ve Akçaabat - Yomra hatlarının toplam uzunluğu 30,8 km olacak. Bu sistemle şehir içi trafiğin en yoğun olduğu bölgelerde ciddi bir rahatlama sağlanacak ve Trabzon modern ve çevreye duyarlı bir ulaşım sistemiyle tanışacak.

Başkan Genç, Trabzon'un artık raylı sistem konusunda diğer büyükşehirlerle yarışır hale gelmesi gerektiğini ifade etti. Kentin nüfusundaki artışın, araç yoğunluğunu ve dolayısıyla trafik sorununu da beraberinde getirdiğini belirterek, bu sorunların çözümü için modern ulaşım tekniklerinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Muhabir: NEZİHA ÇAKIROĞLU