Mahalle Muhtarı Murat Namlı’nın Açıklamaları. Mahalleli adına konuşan Muhtar Murat Namlı, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 1 yıl önce mahallemizde bir doğal gaz çalışması başlatılmış, 3 ay içerisinde bitirileceği tarafımıza belirtilmiştir. 1 yılı geçen zamanda halen sorunlarımız devam etmektedir. Doğal gaz ana merkez istasyonu hemen arkamızda mahallemizde yer almaktadır ve buradan Beşikdüzü, Vakfıkebir, Çarşıbaşı, Görele gibi ilçelerimize hizmet verecektir. Bizler Nefsişarlı Mahallesi olarak bu hizmetin mahallemiz üzerinden ilçelere aktarılmasından büyük memnuniyet duymaktayız.

Doğal gaz ana hattı mahallemiz üzerinden ilçelere ulaşım sağlandığı sırada vatandaşlarımıza bazı taahhütler verilmiştir. Ana hattın geçiş sırasında mahalle halkının fındık bahçeleri, tarlaları, bahçe ve duvarları ve en önemlisi yollarımız büyük zarara uğramıştır. Vatandaşlarımız araçlarıyla sanayiye uğramadan hafta atlatamaz hale gelmiştir. Bu mağduriyet göz önüne alınarak mahalle halkını doğal gaz ile buluşturma sözü verilerek 6 ay çamurla kapalı kalan yollarımız verilen zararlar ve mağduriyetler sineye çekilerek heyecanla doğal gaz yakmayı beklemektedir. Fakat yaptığımız görüşmeler neticesinde verilen sözlerin tutulmayıp doğal gaz kutularının camiden aşağı 23 eve bağlantısının yapılacağı yollarımızın da yama ile geçici kaplanacağı söylenmiştir."

Mahalle Sakinlerinin Tepkileri

Alime Zeytin: "Hiçbir şekilde açılan kanalları kapatma ihtiyacı duymadan, rahat rahat bu vatandaş nereden gider, nasıl hastaneye gider, bir ambulans gerekirse nasıl gelir diye düşünmeden açtıkları kanalları 7 ay boyunca kapatmadan, yolumuzu açmadan, yaya yürüyüş dahil yapamayacak hale getirerek çalışma yaptılar. Biz mahalleli olarak bize yaşattıkları her türlü soruna göğüs gerdik, çay kahve ile ağırladık, dedik ki bir çalışma yapılıyor, çalışma bizim için yapılıyor, bu eziyetler bizim için, sonuçta gazımız gelecek. Benim bahçe çitim yok oldu, yeniden yaptırdık kesinlikle hiçbir talebim yok. Birçok vatandaşın fındıklığına hafriyat döküldü. Ben yaşadığımız susuzluğu bir kadın olarak dile dahi getirmek istemiyorum. Defalarca boruları patlattılar, tonlarca suyumuzu ziyan ettiler. Ayrıca bir oturum alanına bu kadar yakın bir istasyon kurulur mu açıp yönetmeliğe bakmak lazım. Bu kadar eziyete biz gazdan faydalanacağız diye göğüs gerdik. Biz gazımızı istiyoruz."

Hasan Namlı: "Mağduriyetin çok ötesinde benim mahallem karşı karşıya kalmıştır. Bu bulunmuş olduğumuz mevkii benim dede yerim. Bu bölge ne itfaiye ne de ambulans gelemeyecek durumda kaldı. İnşallah burada bir yangın çıkmaz, ambulans gerektiren bir durum olmaz diye elimiz yüreğimiz üzerinde yattık kalktık. Yağmur yağdı çamurdan, güneş açtı tozdan topraktan burası geçilmedi. Arazilerimiz harap edildi. Bu hafriyatın boşaltılıp bir yere dökülmesi, ardından doldurulması için hafriyat getirilmesi ve bunların paralarının alınmasına rağmen müteahhidin işine geldi döktü vatandaşın arazisine. Ben 26 yıl devlete çalışmış bir öğretmen emeklisiyim. Eğer biz hizmet, bir altyapı yapılacaksa dört dörtlük yapılmalı. Bu yol yıkıldıysa tekrar yıkılsın şu anda, tekrar yapılsın bu istasyon burada ise. Tabiri caizse benim köylüm, komşum, akrabam, canım, ciğerim burada bombanın üzerinde oturuyor ise hizmeti önce o alacak."

Beşikdüzü Muhtarlar Derneği Başkanı Seçkin Uzun’un Açıklamaları

Seçkin Uzun, Nefsişarlı Mahallesi halkının mağdur edildiğini dile getirerek, "Aksa yetkililerine soruyorum. Buradaki saatleri söküyorsun, çarşıya takıyorsun. Çarşıdaki vatandaşlara şirin görünmenin anlamı nedir? Sen gel buradaki vatandaşın bahçesini toprağını yığ, yolunu yık, sağdakine ver soldakine verme, ondan sonra çarşıya götür. Bu mahalle kazıldıysa, bu istasyon buraya yapıldıysa, vatandaş bunun için yerini yurdunu veriyor ise bu ilk önce Nefsişarlı’nın hakkıdır. İlk önce buraya verilecek daha sonra Beşikdüzü’ne verilecek" dedi.

Beşikdüzü Belediye Başkanı Cahit Erdem’in Açıklamaları

Vali Aziz Yıldırım Tayini Çıkan Mülki İdare Amirleriyle Bir Araya Geldi Vali Aziz Yıldırım Tayini Çıkan Mülki İdare Amirleriyle Bir Araya Geldi

Beşikdüzü Belediye Başkanı Cahit Erdem, "Özellikle bu mahallemizde doğal gaz çalışmaları sırasında büyük sorunlar yaşandı. Bir kısmını Murat muhtarımız, bir kısmını da bizler halletmeye çalıştık. Ama sonuçta aynı duyarlılığı maalesef taşeron firma göstermedi. Tabii ki onun da kontrolünü ilgili Aksa çalışanları yapıyor ama gerçekten bu mahallemiz çok mağdur oldu. Maalesef bu kadar uzun bir yola doğal gaz döşerken hiç olmazsa 100-200 haneye doğal gaz getirilebilirdi" ifadelerini kullandı.
Açıklamaların ardından mahalleli, doğal gaz istasyonunun önünde bulunan yola çiçek bırakarak protestolarını sonlandırdı.

Editör: Birol Sancak