Uzun yıllardır balıkçılık sektöründe hizmet veren Turgay Özsandıkçı, Trabzonlu teknelerin yılbaşından sonra Gürcistan ve Abhazya karasularında hamsi avına odaklandığını belirtti.

Özsandıkçı, Gürcistan ve Abhazya karasularında hamsi bolluğunun Türkiye'ye kıyasla daha fazla olduğunu ifade ederek, “Burada hamsi azalınca tekneler şimdiden Gürcistan’a Abhazya’ya gitmeye başladı. Orada hamsi bizden daha çok tonlarca var. Hamsi oralarda 'kuyu' diye nitelendirdiğimiz derinlere iniyor ve orada kalıyor. Mart ayının sonuna kadar avcılık sürüyor. Bizim sularımızdaki kuyularda da hamsi var, devam edecek” şeklinde konuştu.

Bolu'da feci kaza! Tatilcilerin taşındığı minibüs devrildi, yaralılar var Bolu'da feci kaza! Tatilcilerin taşındığı minibüs devrildi, yaralılar var

Türk balıkçı teknelerinin sadece Gürcistan'a değil, Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu gibi geniş coğrafyalarda da avcılık yaptığını vurgulayan Özsandıkçı, “Türk balıkçı teknelerinin sadece Gürcistan'da değil dünyanın birçok noktasında av yapabilecek bir noktada ve imkanlara sahip. Teknelerimiz dünya denizlerine açılıyor şimdi Umman’a gittiler. Teknelerimiz dünyanın her tarafında avlanma yapabilir, onlarınkine göre teknelerimiz daha iyi, daha donanımlı diyebiliriz” dedi.
TAKA/BİROL SANCAK

Editör: Doğukan ÖZKURT