Levent Çelikoğlu, Temmuz ayında gurbetçilerin gelmesiyle piyasada hareketlilik olacağını tahmin ettiklerini belirterek, "Bizim sektörde yazları genelde hareketli geçer. Çünkü düğün mevsimi başlar ve yurt dışından gurbetçi akını olur. Kurban Bayramı sonrası biraz durgunluk var. Bu durgunluğun da Temmuz ayının başlaması ile birlikte sona ereceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Yeni İstanbul olması bekleniyor: Parası olanlar bu şehre akın ediyor Yeni İstanbul olması bekleniyor: Parası olanlar bu şehre akın ediyor

Zekeriya Tonyalı ise dünyadaki ekonomik dengelerden dolayı bu sene çok farklı bir şey beklemediklerini belirterek, işlerdeki hareketlenmenin 15 Temmuz sonrası başlayacağını söyledi. Tonyalı, “Beklentimiz yüksek ama dünyadaki ekonomik dengelere bakılırsa bu sene çok farklı çok özel bir şey beklemiyoruz. Yurt dışından gelecek olan vatandaşlarımız düğünlerde takı takmak için ellerinden geleni yapacaklar ama tam anlamıyla henüz tatil başlamadı. Temmuzun 15’inden sonra bir şeyler olmasını bekliyoruz" dedi.

Tonyalı, Trabzon’da özellikle Trabzon hasır bileziği, Trabzon burması ve Reşat beşliği gibi takıların tercih edildiğini belirtti. Altının dünyada gelişen olaylardan etkilendiğini vurgulayan Tonyalı, "Doların yükselmesi ONS’un düşmesini tetikliyor. Şu anda bir ay öncesine bakılırsa altında 200-250 TL’lik düşüş var. Bu demek değil ki hep böyle gidecek. Tahminimiz yılsonu ya da daha erken 3 bin TL ve üzerinde olabilir. Yatırım yapanlara 24 gram altını tavsiye ediyoruz çünkü alışla satış arasındaki fark az" diye konuştu.

Kaynak: İHA