Trabzon’da doğup, kentin Kayalık Mahalle’sinde büyüyen, Trabzon’un tanınmış hafızlarından rahmetli Türkan Demirsoy ile ilkokul öğretmenlerinden rahmetli Selahattin Demirsoy’un evlatlarından olan Ergun Demirsoy, Trabzon’da ilk ve ortaokuldan sonra, Trabzon Lisesi ve KTÜ Tıp Fakültesi’den mezun olmuştu. İlerleyen yıllarda, uzmanlık için İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde de eğitimine devam etmişti.

Trabzon'da bir dönem futbolda Süper Amatör Küme’nin golcü oyuncularından biri olarak  öne çıkan Ergun Hoca, bir yandan Tıp eğitimini sürdürürken, diğer yandan futbol oynayan ender sporcular arasında yer aldı. En son forma giydiği Trabzonspor’un amatör takımının profesyonel lige geçtiği dönemde, A Takıma yükselecek durumda iken, eğitim ve öğretim hayatı ağır basınca, genç yaşta futbola veda etmek zorunda kalmıştı. 

Ergun Demirsoy’un da bir dönem hocalığını yapan ünlü kalp cerrahı, Bingür Sönmez’in de katıldığı 72’ nci Avrupa Kalp Damar Cerrahisi Kongresi’nde, 3’ü kalp, 6’sı damar olmak üzere 9 ameliyat gerçekleştirildiği öğrenildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Zonguldak’ta bir kaza yerine giden itfaiye aracının önünü fermuar yöntemiyle açtı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Zonguldak’ta bir kaza yerine giden itfaiye aracının önünü fermuar yöntemiyle açtı

Kongrenin ana teması ise küçük kesilerle yapılan ameliyatlar olurken, konu ile ilgili olarak Prof.Dr.Ergun Demirsoy, hastaların kalp ameliyatlarından sonra ağrı, sızı hissetmeden hızlıca sosyal hayata dönmek istediklerini belirterek, küçük kesikli ameliyatların bu imkanı sağladığını söyledi.

72’ nci Avrupa Kalp Damar Cerrahisi Kongresi, 40 ülkeden 750 hekimin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. 400’e yakın  bildirinin sunulduğu kongrede, Trabzon’da yine aynı liseden mezun olan, Demirsoy’un okul arkadaşı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’da kısa bir konuşma yaparak, önümüzdeki sene gerçekleştirilecek olan derneğin devir teslim törenine de katılacağını bildirdi.

Kadın doğum uzmanı Dr. Sema Demirsoy ile evli olan, iki yetişkin erkek evlat babası  Kalp ve Damar Cerrahisi Ergun Demirsoy, uzun bir süredir İstanbul’daki özel bir hastanede çalışmalarına devam ediyor. 

59 yaşındaki Demirsoy,  başkan seçildiği yeni görevini 2025 yılı içerisinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapılacak olan kongrede, mevcut başkan  Prof. Dr. Miltos Matsagkas’tan devralacak.

Muhabir: HABER MERKEZİ