Temmuz seyyanen zamlarıyla en düşük memur maaşını artıran hükümet, 2024 memur ve emekli zammını açıklamaya hazırlanıyor.

TÜİK'in Kasım ayı enflasyon verisi yüzde 3.28, yıllık enflasyon oranı ise yüzde 61.98 olarak açıklandı. Bu veriler, emekli ve memur zamlarının belirlenmesinde kritik bir faktör olacak.

TÜİK tarafından bugün yapılan açıklamada Kasım ayının enflasyon verisi 3.28 olarak duyurulurken, yıllık enflasyon oranı ise yüzde 61.98'e yükseldi. Aralık ayının verileriyle birlikte ortaya çıkacak son 6 aylık enflasyon rakamı aynı zamanda emekli ve memur zamları için belirleyici olacak.


NE KADAR ZAM ALACAK?

Milyonlarca memur ve emekli vatandaşlar yeni yılda ellerine geçecek maaşın ne olacağını merak ederken, bugün açıklanan verilerin ardından ilk 5 ay açıklanan enflasyon rakamlarına göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için uygulanacak zam oranı yüzde 35.24'e yükseldi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Başvuruları Yarın Sona Eriyor Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Başvuruları Yarın Sona Eriyor

Yapılan toplu sözleşme nedeniyle memur ve memur emeklilerinin bu artış oranından daha yukarıda bir zam alacağı bilinirken, devlet adına televizyon ve radyo yayınlarını gerçekleştiren TRT, yayımladığı haberde yapılması muhtemel zamlar için net rakam verdi.


33 BİN LİRAYA ÇIKACAK

Konu hakkında açıklamalarda bulunan AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Memur ve memur emeklilerinde yüzde 50 yaklaşık olarak artış gerçekleşmesi durumunda şu anda en düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 lira, bu oran yüzde 50 olduğu takdirde 33 bin liraya yaklaşık olarak çıkması bekleniyor." ifadelerini kullandı.


ZAMLAR 'DOPİNGLİ' YAPILABİLİR

Emekliler, memur ve memur emeklileri gibi toplu sözleşme dikkate alınarak bir artış almıyor olsa da, hükümetin 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere güçlü girebilmeyi hedefliyor oluşu, memur zamlarıyla benzer bir artışın da emeklilere verileceği iddialarını güçlendirmekte.


NE KADAR OLACAK?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, en düşük emekli maaşına yüzde 50 ile 60 arasında bir artış yapılmasının muhtemel olduğunu dikkat çekerken, 7 bin 500 lira olan emekli aylıklarına yüzde 50 artış yansıtılması halinde yeni taban aylık 11 bin 250 liraya yükselmiş olacak.

Geçtiğimiz günlerde TBMM'de yaptığı konuşmanın ardından "İntibak yasası mı çıkacak?" yönündeki iddiaları net bir dille yalanlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklama ile emeklilerin tabanda birleşeceğini gözler önüne serdi.

Kaynak: TRT