Fiyatlar yükselirse fındık pazara iner  Fiyatlar yükselirse fındık pazara iner 

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turizm cenneti Uzungöl turizm sezonunu kapatırken yen sezon için hazırlıkları da şimdiden başladı.

Türkiye’nin ve dünyanın sayılı turizm merkezleri arasında yer alan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Uzungöl’de bir taraftan imara uygun tesis çalışmaları sürdürülürken, diğer taraftan da bozulan altyapı da onarımdan geçiyor.

Uzungöl Mahallesi Muhtarı Mehmet Öztürk, turizm beldesinin en önemli sorunlarından birinin doğalgaz olduğunu ifade ederken konuyla ilgili olarak geçen yıl Ankara’da bir dizi görüşmeler yaptıklarını ve depolama sistemiyle doğalgaza kavuşacaklarını ifade etti. Ancak Türkiye’de yaşanan deprem nedeniyle bu hizmetin aksadığını ifade eden Muhtar Mehmet Öztürk, “Bir önceki enerji bakanımızla görüşmüştük. Burada bine yakın işletme var. Vatandaşın konutları hariç. Büyük bir enerji tüketimi oluyor. Elektrikten de tasarruf sağlamak için doğalgaz talebimiz oldu. Depolama sistemiyle gelecekti. Ancak depreme takıldı. Tekrar Ankara’ya gidip doğalgaz için taleplerimizi ileteceğiz. Bizim talebimiz depolama seklinde değil Of’tan Solaklı vadisi boyunca Uzungöl’e doğalgazın getirilmesidir. Hem Dernekpazarı ve Çaykara ilçeleri hem de güzergah boyunca yerleşim yerleri de bundan istifade eder” dedi.

Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Akyüz de turizm beldesinde sezonun kapatıldığını Nisan ve Mayıs aylarına kadar bir hareketin yaşanmayacağı bölgede kar festivalinin organze edilmesini istedi. Akyüz, “6 ay boyunca bu kadar tesis boş duracak. Kış turizmini de canlandırmak lazım. Bu organizasyonlardan biri de Kar festivalidir. Bu tür festivaller ile Uzungöl daha canlı tutulmalıdır. Teleferik projesi de hayata geçirilmeli” dedi.
TAKA/TUNCAY UÇKUN