Özellikle limon suyu izlenimi veren, limon aromalı soslar, limon soslusu ürünler ve benzeri isimlerle satılan ürünlerin yurt içinde piyasaya sunulması, 31 Aralık tarihinden itibaren yasaklanacak.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Burak Akşan, , zührevi hastalıklar hakkında önemli uyarılarda bulundu Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Burak Akşan, , zührevi hastalıklar hakkında önemli uyarılarda bulundu

Yeni yönetmelikle birlikte, Türk Gıda Kodeksi kapsamındaki gıda ürünlerine ilave edilen bileşenlerin kontrolü daha da sıkılaştırılıyor. Yönetmelik, gıda ürünlerine yatay veya dikey gıda kodeksinin izin vermediği bileşenlerin ilave edilip edilmediğinin tespiti için, ilgili kodeks hükümlerine ilave olarak, uluslararası veya ulusal çalışmalar sonucunda belirlenen analiz metotları ve karar limitlerinin kullanılmasını öngörüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu düzenlemeyle tüketicilerin sağlığını korumayı ve gıda güvenliğini artırmayı hedefliyor. Tüketicilerin gerçek gıda ürünlerini tüketmeleri teşvik edilerek sağlıklı beslenme konusunda önemli bir adım atılmış olacak.

Yeni yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girdiği ve ilgili düzenlemelerin 31 Aralık itibarıyla etkin bir şekilde uygulanmaya başlanacağı belirtiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda güvenliği ve tüketici sağlığını korumaya yönelik çalışmalarına devam edeceklerini ve gerekli görülen diğer düzenlemelerin de zamanla hayata geçirileceğini duyurdu.

Editör: Birol Sancak