Türkiye’nin farklı illerinden yüklerini alan tır sürücüleri, Sarp Sınır Kapısı'nı geçtikten sonra Gürcü polisi tarafından durdurularak pasaportlarına el konuluyor. Özellikle Rusya’ya Avrupa yükü taşıyan tır sürücülerine yapılan uygulamada, bazı sürücüler 90 gün, bazıları 40 gün, bazıları ise 30 gündür Gürcü tarafındaki tır parkında bekletiliyor.

Araçlar Parçalanıyor, Sürücüler Mağdur

Bazı tırların kimliği belirsiz kişiler tarafından parçalandığını ve tır içindeki direksiyon, ayna, şanzıman gibi bazı parçaların söküldüğünü kaydeden Türk tır sürücüleri, bu durumun hem maddi hem de manevi olarak kendilerini zor duruma soktuğunu ifade ediyor. Tır şoförleri, Gürcistan yetkililerinin herhangi bir gerekçe göstermeden kendilerini ve araçlarını alıkoyduğunu belirterek "Aylardır burada mahsur kaldık, araçlarımız parçalanıyor ve biz çaresizce yardım bekliyoruz" dediler.

Sürücülerin İsyanı

Türk tır sürücüsü Ferdi Büyük:

"50 gündür Gürcistan’da bekletiliyorum. Burada tır içinde yatıyorum, eve gidemiyorum, pasaportlarımıza el konuldu. Hastalanıyoruz, psikolojimiz bozuldu. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz."

İsmail Argun:

"24 yıldır bu işi yapıyorum. Rusya’ya giderken Gürcü polisi tarafından durdurulduk, pasaportlarımıza el konuldu. Arabamızda Avrupa’dan gelen yük var. 90 gündür buradayım, Türkiye yetkililerinden bize yardım etmelerini bekliyoruz, mağduruz. Bize verilen evraklarla geliyoruz, Sarp Sınır Kapısı'na geliyoruz. Araçlarımıza da Avrupa yükü olduğu için el konuluyor. Normalde buradan geçmemiz yasaksa geri çevrilmesi gerek, onu da yapmıyor, bekletiyorlar."

Trabzon’da Magandalara Karşı Uyarılar Yetersiz Kaldı! Silahla Eğlence Olmaz Trabzon’da Magandalara Karşı Uyarılar Yetersiz Kaldı! Silahla Eğlence Olmaz

Hasan Ali Yücel:

"Bizim hiçbir suçumuz yokken Gürcistan’ın bizi alıkoyması çok garip. Ben yükümü Ankara’dan yükledim. Yüküm iş makinesi kepçenin motorunun parçaları, Avrupa patenli olduğu için 5 araba sadece bunun için tutuluyor."

Yardım Çağrısı

Türk tır sürücüleri, yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi ve alıkonuldukları sürecin son bulması için Türkiye yetkililerinden yardım bekliyor. Gürcistan’da zor şartlar altında bekleyen sürücüler, araçlarının parçalanması ve sağlık sorunları nedeniyle daha fazla mağduriyet yaşamadan, bu duruma çözüm bulunmasını talep ediyor.

Editör: Birol Sancak