Türkiye'de işten ayrılan vatandaşlar için sunulan işsizlik ödeneği, maaş gibi hesaplara 10 ay boyunca düzenli olarak yatırılmaktadır. Yeni asgari ücret artışıyla birlikte en düşük işsizlik ödeneği aylık 7.940 TL, en yüksek ise 15.880 TL olarak belirlendi.

İşsizlik ödeneği miktarı, brüt asgari ücretin yüzde 40'ı ile yüzde 80'i arasında değişmektedir.

İşsizlik ödeneği almaya hak kazananlar, ayrıca İŞKUR tarafından yeni bir iş bulma veya mesleki eğitim programlarına katılma fırsatlarına da sahiptirler. Ancak İŞKUR'un teklif ettiği işi kabul etmeyenlerin işsizlik maaşı kesilebilir.

Motorine 1 Lira 35 Kuruş İndirim Geldi: Akaryakıt Fiyatlarındaki Oynaklık Devam Ediyor Motorine 1 Lira 35 Kuruş İndirim Geldi: Akaryakıt Fiyatlarındaki Oynaklık Devam Ediyor

İşsizlik ödeneği için gereken koşullar arasında son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödenmesi ve ayrılmadan önceki son 120 günün sigortalı çalışma süresini kapsaması bulunmaktadır.

İşsizlik ödeneği alırken, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma fırsatı da sunulmaktadır. Ödeme miktarı, çalışılan dönemdeki prim gün sayısına göre belirlenir ve ailesi de sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

İşsizlik ödeneği almak için kendi isteğiyle işten ayrılanlar başvuru yapamazlar. İşten ayrıldıktan sonra en geç 30 gün içinde İŞKUR'a başvuruda bulunmak gerekmektedir. Ancak mücbir sebep durumlarında bu süre uzayabilir.

Sonuç olarak, Türkiye'de işsizlik ödeneği, işten ayrılan vatandaşlara maddi destek sağlayan bir sosyal yardım programıdır. Başvuru koşullarını ve süreçlerini iyi anlamak, bu destekten yararlanmak isteyenler için önemlidir.
TAKA/BİROL SANCAK

Editör: Doğukan ÖZKURT