Darphane ve Damga Matbaası, seçilmiş bakır, nikel ve çinko karışımlarından oluşan özel alaşımlarla başlayan üretim sürecini, yüksek hassasiyetli makinelerde gerçekleştiriyor. Dakikada 700-800 madeni para üretebilen makineler, 9 farklı presle donatılmış durumda.

Üretim sürecinin kritik aşamalarından biri, her bir madeni paranın üzerine özel damgalarla desen ve değerlerin kazınmasıdır. Bu işlem, paranın kimliğini belirlerken aynı zamanda güvenlik özelliklerini de sağlar.

Tamamlanan üretimler, ağırlık testleri ve kalite kontrollerinden geçirilerek paketlenir. Her bir paket, içeriğinin doğru olduğunu onaylayan testlerden başarıyla geçtikten sonra Türkiye Merkez Bankası'na veya şubelerine gönderilmek üzere hazırlanır.

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı Merkez Bankası, politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı

Darphane ve Damga Matbaası'nın sürekli olarak yenilikçi teknolojilere yatırım yapması, madeni paraların daha dayanıklı ve detaylı şekilde üretilmesine olanak tanırken, çevresel etkileri minimuma indirerek sürdürülebilir bir üretim sağlamayı hedefliyor.

Bu özel üretim süreci, Türkiye'nin madeni para üretimindeki uluslararası standartlara uygunluğunu ve güvenilirliğini korumasını sağlamaktadır. Darphane ve Damga Matbaası'nın teknoloji ve kalite odaklı yaklaşımı, Türkiye'de ve dünya çapında önemli bir yer edinmesini sağlamaktadır.
 

Kaynak: TAKVİM