Bodnar, Türkiye’nin girişimleriyle buğday koridorunun açılmasının ardından Ukraynalı çiftçilerin tarlalarındaki mayınları kendi imkanlarıyla temizleyerek üretime geçtiğini de vurguladı.

ÇELEBİ: SAVAŞIN BİR AN ÖNCE BİTMESİNİ BEKLİYORUZ

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasyl Bodnar ve beraberindeki elçilik görevlileri TTSO’da iş birliği konularıyla ilgili görüşme yaptı. TTSO Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile iş insanı Zeyyat Kafkas’ın da yer aldığı ziyarette konuk büyükelçiyi Trabzon’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren TTSO Başkanı Erkut Çelebi, “Ukrayna’nın Kherson şehrinin ticaret ve sanayi odası ile kardeş oda protokolümüz var. Ancak savaş başladığından bu yana onlarla bağlantı kuramadık. Elimizden gelen yardımı yapmaya da hazırız. Ukrayna’nın toprakları verimli, potansiyeli yüksek. Bir an önce bu savaşın bitmesini bekliyoruz” dedi.

Sedan Modellerin Pabucu Dama Atıldı: Türkiye’de En Çok Satılan Araç Belli Oldu! Sedan Modellerin Pabucu Dama Atıldı: Türkiye’de En Çok Satılan Araç Belli Oldu!

BÜYÜKELÇİ BODNAR: SAVAŞA RAĞMEN TİCARETİMİZ ARTTI

Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar, iş insanlarıyla görüşmenin yeni iş birlikleri için önemli olduğunu ifade ederek, “Gerek Kherson gerek diğer bölgelerimizdeki iş insanlarıyla Türkiye iş dünyasını bir araya getirmek için çalışıyoruz. Şehirlerimizi savaştan sonra yenilemek gerekecek. Ankara’da en iyi müteahhitlerin Trabzonlu oldukları konuşuluyor sürekli. Bombalamalar devam ediyor. Her şeye rağmen mücadelemizi veriyoruz. Savaşa rağmen iş birliği konusunda çabalarımız var. Geçen yıla göre Türkiye ile ticaretimiz yüzde 12 artmış durumda. Serbest Ticaret Anlaşmasının bu yaz onaylanmasını bekliyoruz” dedi.

ÇİFTÇİLER TEMİZLEDİ

Büyükelçi Bodnar, tarımda mayınların büyük problem olduğunu ifade ederek, “Hem Ukrayna hem Rusya tarafından mayınla kirletilmiş bölgeler var. Türkiye'nin yardımıyla buğday koridoru açıldıktan sonra buğday üretimimizi artırmamız gerekti. Daha çok buğday satacağımızı anladığımız zaman birçok çiftçi tarlalarındaki mayınları kendileri temizledi. Gerek özel aparatlar satın alarak veya ilkel yöntemlerle mayınları temizleyerek tarlalarını tarıma uygun hale getirdiler” ifadesini kullandı.

Muhabir: AYŞEN KARABİNA