Ekonomist Morales, TL'nin yıl sonunda dolar karşısında 36 seviyesinde olacağını öngörüyor. Morales, TL'nin kademeli değer kaybının dezenflasyon sürecine engel olmadığını ifade etti. Bu tahmin, piyasalarda büyük hareketliliğe neden olacak gibi görünüyor. Morales'in açıklamaları, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye'nin ekonomi politikaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

CNBC-e'ye konuşan Morales, Türkiye'nin mali ve gelir politikalarının, asgari ücret ayarlamaları gibi kararların, iç talebi soğutacak şekilde düzenlenmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

ENFLASYON TAHMİNİ

Morales, "Türkiye'nin makroekonomik senaryosuna ilişkin haziran güncellememizde, iç talebin dirençli seyri ve özellikle nisan ayında beklenenden güçlü enflasyon ivmesi nedeniyle mart ayında yüzde 40 olan yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 43'e yükselttik." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) da 2024 sonu enflasyon tahminini mayıs ayında yüzde 38 olarak güncellemişti.


TUTARLI POLİTİKALAR KREDİ NOTU İÇİN OLUMLU

Morales, Türk bankalarının borçlanma performansındaki artışın, uluslararası yatırımcıların sektöre olan güvenini yeniden kazanmasının bir göstergesi olduğunu vurguladı. Uygulanan politikaların tutarlı ve sürdürülebilir olmasının kredi notu açısından olumlu olduğunu ifade etti.

"SIKI POLİTİKA DURUŞU SÜRDÜRÜLMELİ"

Morales, "Haziran ayındaki para politikası kararında da vurgulandığı üzere, Merkez Bankası'nın sıkı politika duruşunu sürdürmekte kararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda, TCMB'nin ana politika faizinde yıl sonuna kadar sadece 250 baz puanlık bir indirim bekliyoruz.

Politika yapıcıların karşılaştığı zorluk, enflasyonu diğer benzer ülkelerle karşılaştırılabilir seviyelere indirmek için uzun bir süre boyunca sıkı bir politika duruşunu sürdürmektir." dedi.

Evde Bakım Yardımı ve Yaşlı Aylığı Artırıldı Evde Bakım Yardımı ve Yaşlı Aylığı Artırıldı

YIL SONU DOLAR TAHMİNİ

Morales, Türk Lirası'nın geleceğiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"TL'nin kademeli değer kaybı, dezenflasyon yolunda bir engel teşkil etmiyor. Dolar karşısında TL'nin yıl sonunda 36 seviyesinde kapanmasını bekliyoruz."

Not: Haberde yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ