Bugün İstanbul serbest piyasası yüksek volatiliteyle açıldı. Dolar/TL kuru gün içinde 33.0435 seviyesine kadar çıkarak tarihi zirvesini gördü. Euro ise 35.2470 TL seviyesinden işlem görüyor.

YÖK'ten Vakıf Üniversitelerine Uyarı: 12 Aylık TÜFE Oranı Esas Alınmalı YÖK'ten Vakıf Üniversitelerine Uyarı: 12 Aylık TÜFE Oranı Esas Alınmalı

ABD'de açıklanan karışık ekonomik veriler ve Fed'in geleceğe dair politika sinyalleri, küresel piyasalarda temkinli bir hava oluşturdu. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi verileri, yatırımcıların odak noktası haline geldi.

Dün ABD'de açıklanan Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verileri, yıllıklandırılmış olarak beklentileri karşılayarak yüzde 1.4 artış kaydetti. Ancak büyüme hızının önceki çeyreğe göre yavaşladığı belirtildi. Bu durum, faiz indirimi beklentilerini güçlendirdi.

Avrupa borsalarında ise Almanya dışında genel olarak negatif bir seyir gözlendi. Özellikle Fransa'da yaklaşan parlamento seçimleri ve genel bölgesel belirsizlikler, risk iştahını törpüledi.

Asya'da ise pozitif bir hava hakimdi ve Japon yeninin dolar karşısında değer kaybetmeye devam ettiği gözlendi. Dolar/yen paritesi, son 38 yılın en yüksek seviyesi olan 161.28'i test ederek dikkat çekti.

Piyasalardaki bu gelişmeler, dolar/TL kurunun yükselişine katkı sağlayarak yeni rekor seviyelerine ulaşmasına neden oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ