15 Temmuz'da 90 Bin Camide Sela Okundu! 15 Temmuz'da 90 Bin Camide Sela Okundu!

Bakanlık Yazı Gönderdi

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yabancı uyrukluların evlilik işlemlerine ilişkin evlendirme memurluklarına yeni bir yazı gönderdi. Yazıda, 2000’li yılların başından bu yana Türkiye’ye gelip yerleşmek isteyen yabancıların sayısında büyük artış yaşandığı ifade edildi.

Suiistimali Önlemek Amacıyla

Yazıda, Türk vatandaşları ile evlilik yaparak ikamet izni alınmasının suiistimale açık bir konu olduğu belirtilerek, Türk vatandaşı ile evliliğin vatandaş olabilmenin kapılarını açtığı vurgulandı. Bu nedenle, evlenmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin yasal kalış hakkının bulunmaması durumunda evlenme müracaatının alınmaması gerektiği ifade edildi.

Yasal Kalış Hakkı Zorunluluğu

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kamu düzeninin sağlanması ve düzensiz göç ile etkin mücadele edilebilmesi amacıyla, bir Türk ile bir yabancının veya iki yabancının evlenme işlemlerinde yabancı uyruklu kişinin geçerli pasaportu veya pasaport yerine geçen belge ile birlikte ülkemizde yasal kalış hakkının olması halinde evlenme müracaatının alınması ve durumun ilinizdeki tüm evlendirme memurluklarına duyurulması.”

Kaynak: TV100