Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyon sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Karahan, 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların basılması ihtimaline dair yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon sunumunu tamamladıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ekonomistlerden Asgari Ücretli Çalışanlara Flaş Açıklama: Maaşlara Zam Gelecek! Ekonomistlerden Asgari Ücretli Çalışanlara Flaş Açıklama: Maaşlara Zam Gelecek!

Karahan, yüksek enflasyonla gündeme gelen 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların piyasa sürüleceğine dair soruya şu yanıtı verdi:

"Paranın kendisi ortada yokken bununla uyumlu makinası nasıl oluyor bilmiyorum. Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı birçok faktöre bağlı. Teknik değerlendirmeler sonucunda karar veriyoruz. Tedavüldeki kupür kompozisyonunun değişimlerini de dikkate alarak analizler yapıyoruz. Eğer gerekli görülürse, ihtiyaç duyulan adımları atacağız."

Türkiye'nin tedavülde olan en büyük parası şu anda 200 Türk Lirasıdır. Ancak, bu banknotun satın alma gücü, uygulanan ekonomi politikaları sonucu hızla eriyor. Üstelik, dolaşımdaki miktarı da rekor kırıyor. Örneğin, 2009 yılında dolaşımda 1,77 milyar TL'lik 8,8 milyon adet 200 TL banknot bulunuyordu.

Kaynak: HABER MERKEZİ