Sosyal Yardımlar Tek Çatı Altında Toplanacak

Dar gelirli vatandaşın elini rahatlatmak ve yardımda adaleti sağlamak amacıyla yeni bir çalışma başlatılıyor. Bu doğrultuda sosyal yardımlar tek çatı altında toplanacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışmaları dahilinde sosyal yardım kriterleri netleştirilecek ve hiçbir kurum tarafından esnetilemeyecek.

Sosyal Yardım Kriterleri Netleştirilecek

Yardım için hane halkı geliri ve mülk sahipliği kriterleri gibi birçok konuda çalışmalar yürütülecek ve kıstaslar belirlenecek. Çalışma sonrasında asıl yardıma muhtaçların yardım almasını engelleyen uygulamaların da önüne geçilecek. Böylece bir yıl boyunca yüksek gelirli ve dar gelirli ayrımı yapılmaksızın bütün vatandaşa 25 metreküp ücretsiz doğalgaz verilmesi gibi uygulamaların önüne geçilecek. Sosyal yardımda hakkaniyet gözetilecek, sosyal devlet anlayışı ön plana çıkacak.

Ek Destekler ve Vergi İndirimi

Merkez Bankası'nın Verilerine Göre Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Rekor Seviyede Merkez Bankası'nın Verilerine Göre Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Rekor Seviyede

Emekli, asgari ücretli ve dar gelirliye kira yardımı, gıda yardımı, çocuk bakım desteği ve çocuklu aileye vergi indirimi gibi ek destekler sağlanacak ve mevcut desteklerin oranı artırılacak. Uygulama ile birçok yerden aynı anda ihtiyaç fazlası alınan yardımların da önüne geçilecek.

Ucuz Konut İçin Yeni Adımlar

Öte yandan, hükümet dar gelirli vatandaşa ucuz konut için de düğmeye bastı. Vatandaşın konuta erişimi ile ilgili yeni finansal formüller üretilecek. Süreci Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TOKİ yürütecek. Çalışmanın detayları önümüzdeki günlerde netleşecek.

Kaynak: ENSONHABER