Karekodlu plakalar, aracın seri numarasından başlayarak üretim tarihine kadar birçok bilgiyi içeren özel bir sistem sunuyor. Bu karekodlar sayesinde plakanın geçerliliği ve doğruluğu kolayca doğrulanabilecek. Yani polis veya trafik denetimleri sırasında plakanın sahte olup olmadığı hızlıca tespit edilebilecek.

Karekodlu plakaların dağıtımı ve basımı noterlerden alınan basım belgesi ile Şoförler Odaları'nda gerçekleştirilebilecek. Özellikle karekodun plakada il kodu ile harf grubu arasında yer alması gerekiyor ve bu karekod 15x15 mm boyutlarında olacak.

Mevcut plakaların değiştirilmesi zorunlu değil. Ancak aracınızı satarken veya plakanızı kaybettiğinizde, yeni düzenlemelere uygun karekodlu bir plaka almanız gerekecek. Ayrıca aracınızın muayene sırasında plakanın "ağır kusur" olarak kabul edilmesi durumunda da yeni plaka düzenlemesine geçmeniz gerekecektir.

Çiftçilere Müjde: Yüzde 50 Destek Başvuruları Başladı! Çiftçilere Müjde: Yüzde 50 Destek Başvuruları Başladı!

Yeni dönemde plakaların yanı sıra 12 haneli bir seri numarası da taşıyacak. Bu değişikliklerle trafik güvenliği ve plaka sahteciliğinin önlenmesi hedefleniyor. Araç sahiplerinin bu yeni düzenlemeye dikkat etmeleri önemlidir, çünkü uygun olmayan plakalar trafik cezalarına neden olabilir.
TAKA/BİROL SANCAK

Editör: Doğukan ÖZKURT