Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 42’sini AB ülkelerine yaptığını hatırlatarak, “Avrupa bizim için en büyük pazar olmaya devam edecek. Bu gerçekten hareketle bütün sektörlerimizin Yeşil Mutabakat’a uyum sürecini hızlandırmak zorundayız” dedi. 
EKOTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir hazır giyim endüstrisinde sürdürülebilirlik ve tekstil sektöründe yeşil dönüşüm konularının ele alındığı sempozyumda rekabet için sanayinin daha yeşil, daha döngüsel ve daha dijital olması gerektiğini ifade etti. 
İstanbul Tekstil Ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) iş birliğinde İHKİB’in iştiraki EKOTEKS tarafından bu yıl 15.incisi düzenlenen Uluslararası EKOTEKS Tekstil Sempozyumu “Cumhuriyetin 100. Yılında Tekstil Endüstrisinde Sürdürülebilirlik Anlayışı” başlığıyla “26 Eylül 2023 Salı günü İstanbul Dış Ticaret Kompleksinde” gerçekleşti. 


SEKTÖRÜ BİR ARAYA GETİRDİ 
Sektörün önemli temsilcilerini bir araya getiren sempozyumda bürokratlar, küresel markaların temsilcileri ve akademisyenler sürdürülebilir üretimi mercek altına aldı. 
Katılımın oldukça yoğun olduğu sempozyumda açılış konuşmasını EKOTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir yaptı. Özdemir, yeşil dönüşümün, hizmetten eğitime, sağlıktan sanayi üretimine tüm sektörleri etkilediğine dikkat çekti. Özdemir, şöyle devam etti: Özdemir, “Bu yıl kutladığımız Cumhuriyetimizin 100.yılında başlayan sanayi devriminde ilk sektörlerden biri olan tekstil ve hazır giyim sektörlerimizin gerçekten sanayideki ve ihracattaki önemi hem istihdamda hem de ekonomide tartışılmaz bir gerçektir” dedi. 


EKONOMİ, TOPLUM VE DOĞA İLİŞKİSİ 
İklim değişikliğinin her geçen yıl dünyanın bütün ülkeleri üzerinde etkisini aşırı hava sıcaklıkları, değişen hava olayları ve farklı şekillerde gösterdiğine vurgu yapan Özdemir şöyle konuştu: “Avrupa Birliği verilerine göre 2023 yılında ortalama hava sıcaklığının küresel olarak en yüksek seviyeye çıktığı tespit edilmiştir. Ülkemiz dahil dünyanın birçok farklı yerlerinde yaşamış olduğumuz doğa olayları hepimizi derinden yaralamıştır. Bu felaketler, depremler, orman yangınları oluşurken aşırı olaylar arasında keskin geçişler de yaşanıyor. Neler beklediğini, hazırlanan mevzuat ve kanunların gerçekten bize neler getireceğini ve maalesef yaşamış olduğumuz derin iklim krizindeki payımızda dünyayı tekrar nasıl kullanılabilir bir hale getirebilirizi tartışacağız. Bu gelişmeler ekonomi, toplum ve doğanın birbirine bağlı olduğunun da göstergesi. İklim değişikliği ile mücadele için her alandaki alışkanlıklarımızın değişikliği ile mücadele her alanda gerçekten sürdürebilirlik yaklaşımına uygun olarak beklenmekte ve gerekmekte.” 
TEKNOLOJİ DEVRİMİ KAÇINILMAZ 
Yaşanan değişimler ve gelişmeler karşısında teknoloji devriminin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Özdemir, “Bu kapsamda özellikle sanayi açısından ürün, hammadde ve teknoloji seçimlerinde kapsamlı bir dönüşümün ön plana çıkması yeni bir düzeni getirmekte. Sanayi devrimimizi tamamlamış bir ülke olarak şu anda da yapmamız gereken aslında teknoloji devrimidir. Bunu da topyekün yapmak durumundayız. Çünkü teknolojimiz ilk başladığımız tekstil ve hazır giyim sektörü olduğu için eskimiş durumda. Bunu kabul etmemiz ve dönüşümü nasıl yapacağımızın bir şekilde yolunu bulmamız gerekecek” ifadelerini kullandı. 

Fenomenlerin şirketlerine kayyum atandı Fenomenlerin şirketlerine kayyum atandı


OVP'NİN YEŞİL VE DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ ÖNCELEMESİ ÇOK ÖNEMLİ 
Özdemir, olmazsa olmazları olarak nitelendirdikleri 2024-26 dönemine ilişkin açıklanan Orta Vadeli Program’da (OVP) yedi öncelikli yapısal reform alanı arasında yeşil ve dijital dönüşümün de bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Ekonomik hedeflerin yer aldığı orta vadeli programda yedi öncelikli yapısal reformlar arasında Yeşil ve Dijital Dönüşüm de yer almakta. Önümüzdeki 3 yılın temel ekonomik hedeflerin yer aldığı bu programın yerli üretimi desteklemesini, üretimde teknolojik dönüşüme yönelik adımlarla Yeşil ve Dijital Dönüşüm başlıklarını da ele almasını ihracatçılar olarak çok değerli buluyoruz. Ülkemiz ihracatının etkili ve güçlü bir paydaşı olarak toplumsal ve çevresel sorumluluklarımızın bilinci ve sürdürülebilirlik konusunda etkin rol oynama kararımız ile TİM ve İHKİB olarak çalışmalarımızı ara vermeksizin sürdürmekteyiz. 
Özdemir desteklerinden ötürü de TİM Başkanı Mustafa Gültepe başta olmak üzere yönetim kurulu üyelerine, EKOTEKS’in bugünlere gelmesinde mihenk taşı olan eski yöneticilere ve bütün emeği geçenlere teşekkür etti. 


SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK TEMEL ÖNCELİK 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe sürdürülebilir üretim ve döngüsel ekonominin son yıllarda en çok kafa yordukları konuların başında geldiğini hatırlattı. Aynı zamanda İHKİB'in de başkanlığını yürüten Gültepe, hazır giyimin, dijitalleşme ve sürdürülebilir üretimin önemini ilk kavrayan, ilk harekete geçen sektörlerden biri olduğunu söyledi. Gültepe, şöyle devam etti: 
TÜRK MODA ENDÜSTRİSİNİ AB DİJİTAL TEK PAZAR STRATEJİSİ'NE HAZIRLIYORUZ 
“Moda endüstrisinde dijitalleşme ve sürdürülebilir üretim yıllardır temel önceliğimizi oluşturuyor. Bakanlıklarımızla, Avrupa Birliği ile iş birlikleri yapıyor, IPA kapsamında projeler geliştiriyoruz. Projelerimiz için AB'den 30 milyon Euro hibe desteği aldık. 17 milyon Euro'luk destek için süreç devam ediyor. Hibe desteğini moda endüstrimizi geliştirmek, dijital ve sürdürülebilir üretim kapasitemizi arttırmak, markalı üretime geçişi hızlandırmak için kullanıyoruz. Aynı zamanda bu projelerle moda endüstrisini AB Dijital Tek Pazar Stratejisi'ne hazırlıyoruz. Sektörde farkındalığı arttırmak için de yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Kurumsal karbon ayak izi ölçümü ve hesaplanması, ürün yaşam döngüsü, iklim değişikliği, sera gazı emisyonu gibi konularda eğitim programları düzenliyoruz. Çevre dostu üretim yapan fabrikalara dönüşümü destekliyoruz. Biliyoruz ki ekonomimizdeki yeşil dönüşüm rekabet gücümüze güç katacak.” 


TÜRKİYE İÇİN EN BÜYÜK PAZAR AVRUPA BİRLİĞİ 
Mustafa Gültepe, hem hazır giyim ve konfeksiyonda hem de toplam ihracatta Türkiye için en büyük pazarının Avrupa Birliği olduğunu hatırlattı. Türkiye'de toplam ihracatın yüzde 42'sinin AB ülkelerine yapıldığını bildiren Gültepe, şunları söyledi: 
“Hazır giyim ve konfeksiyonda bu oran yüzde 60'a çıkıyor, İngiltere'yi ilave ettiğimizde yüzde 70'e yaklaşıyor. Dolayısıyla rekabetçiliğimizi güçlendirmek için yeşil dönüşümden başka bir seçeneğimiz bulunmuyor. Ticaret Bakanlığımızın 'Uzak Ülkeler Stratejisi' doğrultusunda farklı coğrafyaları radarımıza aldık. TİM olarak bu yıl birliklerimizle Venezuela'dan Japonya'ya onlarca ülkeye ticaret heyetleri düzenledik. Alım heyetlerini ülkemizde ağırlıyoruz. Ama bir gerçeği unutmayalım. Yenilerini bulsak da Avrupa bizim için en büyük pazar olmaya devam edecek. Bu gerçekten hareketle tüm sektörlerimizin Yeşil Mutabakat'a uyum sürecini hızlandırmak zorundayız. Bu konuda doğru stratejileri kurgulayıp yol alabilirsek AB pazarında rekabetçiliğimizi arttırabiliriz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yeşil dönüşüm konusunda kamu tarafında güçlü bir irade var, ihracatçılarımızın farkındalığı her geçen gün artıyor. Nitekim 27 sektörümüzün çoğu sürdürülebilirlik eylem planlarını hazırladılar. Yıl sonuna kadar inşallah tüm sektörlerimizin eylem planları tamamlanacak. Hazır giyim ve konfeksiyon bu yıl eylem planını açıklayan ilk sektör olmuştu. Ocak ayında kamuoyu ile paylaştığımız eylem planında dönüşüm gündemini altı bileşen altında toplayarak 40 eylem belirledik. Eylemlerden 13'ünde Ocak ayı itibarıyla uygulama sürecine geçtik.” Gültepe ayrıca, yıl sonuna kadar tüm sektörlerin sürdürülebilirlik eylem planlarını tamamlayacağını da sözlerine ekledi. 
Sektör temsilcileri ve genel kurum müdürlerinin konuşmalarıyla devam eden sempozyum, tekstilde döngüsellik, sürdürülebilir kalkınmada tekstilin rolü, sıfır atık programlarında iklim etkileri, su tasarrufu çalışmaları ve kültürel ve yeşil dönüşüm gibi konuların irdelenmesinin ardından sona erdi. 
Uluslararası Ekoteks Sempozyumu çerçevesinde marka ve tasarımcıların sürdürülebilir kumaşlar kullanarak tasarladıkları kıyafetler de katılımcıların beğenisine sunuldu. Kıyafetler arasında tamamen sürdürülebilir kumaşlarla yeniden tasarlanan Atatürk'e ait frak takımı da yer alıyor. 
TAKA/Nurgül GÜNAYDIN