“Avrupa bizim için en büyük pazar olmaya devam edecek. Bu gerçekten hareketle bütün sektörlerimizin Yeşil Mutabakat’a uyum sürecini hızlandırmak zorundayız” dedi. 

EKOTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir hazır giyim endüstrisinde sürdürülebilirlik ve tekstil sektöründe yeşil dönüşüm konularının ele alındığı sempozyumda rekabet için sanayinin daha yeşil, daha döngüsel ve daha dijital olması gerektiğini ifade etti. 

İstanbul Tekstil Ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) iş birliğinde İHKİB’in iştiraki EKOTEKS tarafından bu yıl 15.incisi düzenlenen Uluslararası EKOTEKS Tekstil Sempozyumu “Cumhuriyetin 100. Yılında Tekstil Endüstrisinde Sürdürülebilirlik Anlayışı” başlığıyla “26 Eylül 2023 Salı günü İstanbul Dış Ticaret Kompleksinde” gerçekleşti. 

Bilgi Kirliliğini Engellemek İçin Yeni Adımları Atılıyor Bilgi Kirliliğini Engellemek İçin Yeni Adımları Atılıyor

SEKTÖRÜ BİR ARAYA GETİRDİ 

Sektörün önemli temsilcilerini bir araya getiren sempozyumda bürokratlar, küresel markaların temsilcileri ve akademisyenler sürdürülebilir üretimi mercek altına aldı. 

Katılımın oldukça yoğun olduğu sempozyumda açılış konuşmasını EKOTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemir yaptı. Özdemir, yeşil dönüşümün, hizmetten eğitime, sağlıktan sanayi üretimine tüm sektörleri etkilediğine dikkat çekti. Özdemir, şöyle devam etti: Özdemir, “Bu yıl kutladığımız Cumhuriyetimizin 100.yılında başlayan sanayi devriminde ilk sektörlerden biri olan tekstil ve hazır giyim sektörlerimizin gerçekten sanayideki ve ihracattaki önemi hem istihdamda hem de ekonomide tartışılmaz bir gerçektir” dedi.  Özdemir desteklerinden ötürü de TİM Başkanı Mustafa Gültepe başta olmak üzere yönetim kurulu üyelerine, EKOTEKS’in bugünlere gelmesinde mihenk taşı olan eski yöneticilere ve bütün emeği geçenlere teşekkür etti. 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK TEMEL ÖNCELİK 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe sürdürülebilir üretim ve döngüsel ekonominin son yıllarda en çok kafa yordukları konuların başında geldiğini hatırlattı. Aynı zamanda İHKİB'in de başkanlığını yürüten Gültepe, hazır giyimin, dijitalleşme ve sürdürülebilir üretimin önemini ilk kavrayan, ilk harekete geçen sektörlerden biri olduğunu söyledi. 
TAKA/NURGÜL GÜNAYDIN