Alışverişlerde Fiş veya Fatura Vermeyenlere Ağır Ceza Alışverişlerde Fiş veya Fatura Vermeyenlere Ağır Ceza

Zamlı Maaşlar Ne Zaman Belli Olacak?

3 Temmuz Çarşamba günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Bu verilerle birlikte yılın ikinci yarısında emeklilerin alacağı zam oranı da kesinleşecek. Memurlar, emekliler ve sosyal yardım alanlar bu tarihi sabırsızlıkla bekliyor.

Refah Payı Gelecek Mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, gazetecilerle yaptığı toplantıda, emeklilere enflasyon farkının haricinde refah payı verilmesinin gündemde olup olmadığı sorusuna, “Şu an gündemimizde yok. Zaten toplu sözleşme gereği yapılacak artışlar olacak. Refah payı ile ilgili şu an bir çalışmamız yok” şeklinde cevap verdi.

Refah Payı Nedir, Kimlere Verilir?

Refah payı, çalışanların ve emeklilerin enflasyon nedeniyle yaşanan ekonomik dalgalanmalardan korunmasını amaçlayan bir uygulamadır. Memurlar, işçiler ve emekliler, aldıkları maaşların enflasyon oranı düşüldükten sonra refah payı olarak ek bir ödeme alırlar. Bu sayede, enflasyonun olumsuz etkilerinden korunarak mağduriyet yaşamamaları hedeflenir.


3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verileri ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacak Temmuz zammı kesinleşecek. Ancak şu an için refah payı ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Emekliler, enflasyon farkına göre belirlenecek olan zam oranlarını sabırsızlıkla bekliyor.

Kaynak: TAKVİM